Z Kuşağı Nefreti!

YKS sınavının geri bir tarihe alınmasına itiraz ettiler diye ellerinden gelse gençleri bir kaşık suda boğacaklar. Gençler hiçbir şeye itiraz etmesin, kuzu kuzu merada otlasınlar isteniyor.

Siyah takım elbiselerini çekip kırmızı kravatlarıyla birbirlerine başkanım diyen, vekil peşinde koşturan, bürokrat sevdalısı yalaka bir gençlik hoşlarına gidiyor haliyle.

Aksi taktirde Z kuşağı adını verdikleri, eleştiren, sorgulayan dijital dünyanın yeni anlayışına sahip çocuklarını tımarhaneye layık görüyorlar.

Yemedikleri hakaret kalmadı gençlerin. Ne yani bu gençleri 90’lı yılların Ümraniye görüntüleri ile kazanabileceğinizi mi sanıyordunuz?

Ben bu çağın gençlerine sahip çıkalım dedikçe birileri inatla gençleri kendilerinden uzaklaştırmayı marifet sanıyor.

Kemalistlere gösterdikleri toleransı onlara göstermiyorlar. Düşman bellemişler 17-18 yaşındaki çocukları.

Ne yaptınız da gençler için onları eleştiriyorsunuz. Onların aldıkları eskiden kalma eğitim sistemi hakkında iki cümle kurdunuz mu? Hangi filmleri, dizileri çektiniz onlar için? Hangi dergileri, kitapları yazdınız?

Onlar sizin gibi itaatkar, düşünme melekeleri dumura uğramış, aklı fikri üç kuruş parada, makamda olmadıkları için mi kötüler?

Z kuşağı hakkında ne tür çalışmalar yaptınız? Onları anlamak ve onlar için ne tür politikalar önerdiniz?

Sizin gibi giyinecek, sizin gibi düşünecek ve inanacak bir gençlik mi bekliyorsunuz bu çağda. O halde neden içinizden bir tane adam çıkmadı gençlere rol model olacak. Bir tane gösterebilir misiniz?

Hadi, söyleyin bugünün gençleri içinizden kimi rol model olarak almalı? Siz onları koğuşlara tıkıp, zincire vurma planları yaparken, bu çocukları kaybettiniz.

Modern kapitalist sistemin özellikle çocukları, gençleri ve yetişkinleri ailenin kucağından alıp kendi fabrikasında büyüttüğü üretmeye başladığı ve bireyleri kendine göre sosyalleştirdiği hakikatini görmezden geliyorsunuz.

Bu kuşak teknolojinin kucağında doğdu. Sosyal ağ ile sınırlar aşıldı zihinlerinde.

1980 sonrası bütün jenerasyon tanımları teknoloji ile bağlantılıdır. Bugünün gençlerini değerlendirmeye tabi tutarken bu gerçeği atlamamalıyız.

Seçimlerde yapay zekâdan faydalanarak facebook, instagram ve twitterda anahtar kelimeler çıkartacak çalışmalar yapılıyor. Böyle bir ortamda gençlerin önüne otuz yıl öncesinin Türkiye’sini koyarak bir netice elde edemezsiniz.

Yapılan bir araştırmada gençlerin yüzde 58,1’i “Hangi partiye oy veriyorsunuz?” sorusuna bir partinin ismini seçerek yanıt vermiş. Yüzde 27’si kararsız olduğunu söylerken, yüzde 14,9’u ise oy kullanmayacağını belirtmiş.

Bu gençlerin büyük bir kısmı kararsız ve oy vermeyi düşünmüyor. Sizce bu oran endişe verici değil mi?

Eğer öyleyse o yüzden mi sabah akşam bu gençleri aşağılıyorsunuz.

Türkiye’de gençlerin ancak yüzde 24’ü siyaset ile ilgileniyor. Yüzde 92’sinin ise sinema, müzik ve teknoloji ilgisini çekiyor.

Önem sıralamasında ise ilk üçte “davranış ve ifade özgürlüğü”, “sağlık” ve “mutluluk” var. Siyasete merakı ise 17. sırada yer alıyor.

Bu konular üzerine kafa yormayı denediniz mi? Gençlik elden gitti, gençlere operasyon çekiliyor, leş nesil, yazıklar olsun size, geri zekâlılar, aptallar, hastalıklı tipler vs. demeden önce oturup düşünmeniz gerekmez mi?

Bakınız gençlerin yüzde 90’ı sosyal medyada olmaktan mutluluk duyuyor. Yüzde 61’i YouTube, yüzde 67’si Facebook, yüzde 86’sı WhatsApp, ve yüzde 89’u da Instagram kullanıyor.

Herhangi bir siyasi partiye ya da gençlik kollarına üye olmayanların oranı ise yüzde 93. Gerekçeleri ise; “ilgi duymuyorum, güvenmiyorum ve siyaseti sevmiyorum.”

Takım elbiselerini çekip, limon dişlemiş gibi ekşittiğiniz yüz ifadesiyle gençlere ayar vermeye kalkacağınıza oturup düşünün derim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.