YKS Hakkında...

YKS Hakkında

Bu yıl 2 milyon 433 bin 219 gencimiz YKS sınavında ter döktü.  Ülkemizde 19 Kasım 1974 tarihine kadar üniversiteler kendileri için giriş sınavları düzenliyorlardı.

1974 yılında ÜSYM (Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) kuruldu. Üniversitelere öğrenci yerleştirme işlemleri 1981 yılına kadar bu merkez tarafından yapıldı.

Bu tarihten itibaren bu sefer de ÖSYM Yükseköğretim Kurulu’nun bir alt kuruluşu haline dönüştürüldü.

3 Mart 2011 tarihinde de 6114 sayılı kanun ile mali özerkliğe sahip özel  bütçeli bir kamu kuruluşuna dönüşerek Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi adını aldı.

Maalesef uzun bir süreFETÖ’nün üs olarak kullandığı bir kurum haline geldi. Soru çalma merkezi olarak işlev gördü.

Son 40 yıldır üniversite giriş sınavlarında tam altı kez ciddi değişiklik yapıldı. Örneğin 1974-1975 yılında ÖSYS adıyla yapılan sınav sonraki yıllarda iki basamaklı hale getirildi.

1981 yılından itibaren ÖSS ve ÖYS olarak yoluna devam etti. 1999’da bu sefer tek basamaklı hale getirildi. 2006’da tekrar değişti. 2010 yılında tekrar değişerek bu sefer de YGS ve LYS oldu.

2017’de yine değişti. Bu sefer de YKS oldu. Daha çok değişir ancak 50 yıldır tek bir şey değişmedi. Öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yarıştığı bir sınav modelinin olmadığı gerçeğidir bu.

İlkokuldan lise son sınıfa kadar eğitim alan öğrencilerin hemen her alanda başarılı olmalarını esas alan bir eğitim düzeneği tesis edildi.

Dolaysıyla öğrenciler girdikleri tüm sınavlarda hemen her alanda ve branşta en iyisi olmak zorunda.

Düşünün, bilhassa ortaöğretimde farklı branşlardaki öğretmenler tamamen yaşlarına göre (yeteneklerine göre değil) sınıflara ayrılmış öğrencilerine kendi dersini anlatır.

Yaklaşık 14-15 farklı alanda en iyisi olması beklenen öğrencilerdir bunlar. Yani 14 farklı öğretmen aynı sınıfa girerek tüm derslerden çocukları sınava tabi tutar. Bunu yapmak zorundadır.

Oysa bir matematik öğretmeni nasıl bir tarih, müzik ve resim alanında yetkin değilse bir müzik öğretmeni de kimya dalında iyi değildir.

Ne var ki bu çocuklar için geçerli bir durum değildir.

Onlar iyi bir matematikçi, kimyager, biyolog, tarihçi, ressam ve müzisyen olmak zorundadır. Bir taraftan fizik problemlerini çözerken diğer taraftan çok iyi resim yapacak, nota öğrenerek şarkı söyleyecek sonra da iyi bir sporcu olacak. Kupa da alırsa ne ala.

Türkiye’de öğrenci olmak, balığa uçmayı öğretmek kadar zorlu bir süreç. Resmi ideoloji meselesine girmiyorum bile.

İyi de tüm bu bilgileri alan öğrenci mezun olduğunda aslında o güne kadar ezber yaptığını anlamayacak mı?

Bu yıl YKS sınavında çıkan Türkçe sorularını, diğer branştaki uzmanlar çözebilecek mi? ÖSYM Başkanının önüne koyalım bakalım bu soruları kaç tane net çıkarabilecek?

Sınavlarının ertelenmesi için kampanyalar başlatan gençlere ağıza alınmayacak hakaretlerde bulunan bazı AK Partili hesaplardan kaç kişi bu tür sınavlarda üstün performans göstermiştir acaba?

Taban puanı biraz aşağıya çekip yarım saat süre ilave ettik diye bunun acısını Türkçe ve Matematik testlerinden çıkarmak zorunda mıydınız?

Mabel Matiz neyse de onca ağır paragraflarla döşenen testlerden sonra gençler bir de üstüne AK Partiyi destekledikleri düşünülen bazı gevşek hesapların aşağılanmalarına maruz kaldı.

Ben gençlerimize sahip çıkalım derken birileri ısrarla gençleri bizden uzaklaştırıyor. Bakınız bu ülkenin eğitim ve sınav sistemi kişinin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ilerlemiyor.

YDT’ye girecek bir öğrencinin akıbetini nasıl olur da matematik belirler, akıl alır gibi değil.

Öğrencilerimizi bir kez daha tebrik eder ve başarılar dilerim.

Türkiye’de bir gün kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kendi kültür kodları üzerine inşa edilen bir eğitim sisteminde eğitim almaları temennisiyle.

Şimdilik bu mümkün görünmüyor. Çünkü bu sistemi kuranlar bu ülkenin çocuklarının var olan yeteneklerini köreltmek için kurmuş.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.