Muhalefet neden tepki gösterdi?

ABD Başkan adayı Joe Biden’in bundan sekiz ay kadar evvel aday adayı iken kurduğu cümleler bugün ülkeyi ayağa kaldırmış durumda.

Neredeyse ülkedeki tüm partiler Biden’in sözlerine tepki gösteriyor. Bu yerinde tepkileri elbette olumlu bulduğumu söylemeliyim.

Ne var ki Amerika’nın ülkemiz için hiç de iyi duygular beslemediği bir gerçektir. Brezilya’dan Mısır’a, Venezuela’dan İran’a kadar iç işlerine karışıp darbe yaptırmadığı ülke kalmadı.

Amerika marifetiyle dünyada, küresel/emperyal para(dolar) rejimiyle parayı, yağmanın, sömürünün, dolandırmanın, işgalin ve ölümün aracı haline dönüştürüldüğü bir düzenek inşa edildi.

Türkiye’deki darbe tarihine bakılacak olursa da hemen hepsinde Amerika’nın parmağı olduğu da bilinen bir gerçektir.

Öyle ki 15 Temmuz darbe teşebbüsünün faili FETÖ’yü hala Amerika’da misafir eden despot bir ülkeden bahsediyoruz. Keza terör örgütlerine tırlar dolusu silah yardımı yapmaktan da kaçınmayan bir ülkedir Amerika.

Türkiye’nin 250 milyon yıllık yaşlı bir havza olan ve değeri yaklaşık 1,5 trilyon doları bulan 30 milyar varil petrole eşdeğer hidrokarbon yataklarının olduğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarına ilgi göstermeye başlaması elbette yeni planların yapılmasına neden olacaktır.

Böyle bir dönemdeemperyalist devletlerin hedefinde olan AK Parti’yi anlarım da, “Akdeniz’de ne işimiz var” diyen bir muhalefet, neden Biden’e tepki gösterir ki?

15 Temmuz işgal teşebbüsüne tepki göstermeyen dahası FETÖ’nün bomba yağdırdığı meclis çatısı altında “20 Temmuz darbesi” diyen ve Amerika’nın silah yardımı yaptığı terör örgütlerine sivil toplum muamelesi çeken bir muhalefetin tepkisi tuhaf geldi bana.

Dış destekli, organize bir kalkışma olan ve Otpor adlı Sırp Gençlik Hareketi’nin de içinde yer aldığı sokak eylemlerine destek veren, 17-25 Aralık operasyonunda da tapeleri okuyan bir muhalefet neden Biden’e tepki gösteriyor ki?

HDP’nin ittifak çağrıları yaptığı, Kılıçdaroğlu’nun ülkeyi terör örgütlerinin hamisi ilan ettiği, devletin ordusunu, savcısını, hâkimini sarayın güdümünde diyerek aşağıladığı ve ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanını diktatör ilan ettiği bir ülkede Biden ile muhalefetin anlayışı arasında ne gibi bir fark vardır?

“İktidar değişikliği değil bir sistem değişikliğine gidilecektir, seçim ile ya da başka bir yolla…” diyen ya da “saray rejiminin sonu göründü” diyerek devlet memurlarına varana kadar tehdit eden bir muhalefetile Biden’in ayrıştığı nokta neresidir?

Depremlerde ceset sayan, terör saldırılarında “Katil Erdoğan” diye bağıran, ülkesini savunan bir avuç insana saray beslemesi ya da soytarısı diyebilen, kendi ülkesini emperyalist ülkelere şikâyet eden bir muhalefet en çok kimin işine yarıyordur?

Bu ülkede milletin değerlerinden uzak millete yabancı, tarihten kopuk, köksüz bir aydın kitlesinin oluşması en çok kime yaramıştır? Buna kim sebep olmuştur?

İdeolojik bir çerçevede tanzim edilen ve bireyi belirli bir kalıba sokmaya çalışan, tüm zenginliklerimizi düşman ilan eden bir anlayışla işlev gören okul sistemini kim inşa etti bu ülkede?

Partisi, düşüncesi, dili, ırkı, dini ve mezhebi ne olursa olsun kendi ülkesinin çıkarları ve özgürlükleri için mücadele edenlerle kendi ülkesini dış güçlerin operasyonlarına açık hale getiren zayıf bünyeli insanların çarpıştığı bir coğrafyadır burası.

Gönül isterdi ki bu ülkede hemen her parti, her kitle hareketi “biz bu toprakların evladıyız ve burada kalıcıyız” diyebilecek bir kararlılık sergilesin. Ne yazık ki bu mümkün görünmüyor.

Oysa ihtiyacımız olan çatışma, kavga, nefret değil bilakis ortak akıl, ortak vicdan ve ortak vatandır. Çünkü saldırı hepimize yönelik.

Yıllardır tek bir ideolojiye göre toplumu şekillendirmeyi hedefleyen, kendi gibi düşünmeyen, inanmayan, yazmayan, çizmeyen, giyinmeyen her kim varsa düşman olarak gören baskıcı, militarist, faşist zihniyetlerin hâkimiyeti altında bir ömür geçirdik.

Emin olun bundan en çok emperyalist ülkeler faydalandı.

O halde sözde tepki vermek yerine ülkenizin menfaatleri doğrultusunda politika geliştirmelisiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.