Kim diktatör kim demokrat?

Diktatörlüğün kitabını yazan zihniyet bugün Cumhuriyet tarihinin en demokrat en özgürlükçü siyasetçisine baskıcı, yasakçı ve despot ilan ediyor. İnsanda biraz utanma olur!

Elli yıldır nefes dahi alamayan bu ülkenin Alevileri, Kürtleri, dindarları, gayrimüslim vatandaşları ancak son 18 yıldır huzur yüzü görmedi mi?

Bakalım gördü mü görmedi mi?

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde 1978’de ilan edilen sıkıyönetim, 1987 yılında olağanüstü hale dönüştürülmüştü. Doğu ve Güneydoğu illerinde tam 46 defa uzatılan OHAL uygulaması Ak Parti iktidara geldikten tam bir ay sonra kaldırılmadı mı?

Diyarbakır’da yayın yapan Gün TV ve Söz TV Kürtçe yayına ne zaman başladı? İlk Kürtçe kurs kimin zamanında açıldı?

12 Eylül sonrası sıkıyönetim mahkemesi gibi işleyen özel yetkili mahkemeleri(DGM) kim kaldırdı?

TRT Kurdi’yi, “Em di bin eynî esmanî da ne” (Aynı gökyüzünün altındayız) sloganlarıyla kim açtı?

Cumhuriyet tarihinde ilk kez Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde Kürdoloji Enstitüsü kurulmadı mı? Neden daha evvel yoktu?

Terör ve terörle mücadeleden zarar gören vatandaşlara milyarlarca lira yardımı hangi hükümet yaptı?

Türkiye’nin ilk Alevi Enstitüsü’nü Ankara’da kim kurdu? Alevilikle ilgili bilgileri ders kitabına Kemal Kıllıçdaroğlu mu koydu? 7 etaptan oluşan Alevi çalıştayları kimin zamanında yapıldı?

“Dersim olaylarında devletin sorumluluğu varsa, devlet adına özür diliyorum” diyen Recep Tayyip Erdoğan değil miydi? Türkiye tarihinde ilk defa toplumsal bir trajedi için resmen özür dilenmedi mi?

1980 darbesinde yasaklanan Hz. Ali’nin doğum günü kutlamalarını yeniden başlatan kimdi? Eski rejim Hz. Ali’den ne istemişti? Neden yasaktı?

Yıllardır metruk bulunan Akdamar Kilisesi restore edilerek müze haline getiren, Gayrimüslim cemaatlerine 2 milyar dolar değerin üzerinde vakıf malını iade eden hangi hükümetti?

Çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname’yle azınlık vakıflarının 1936 yılından sonra edindikleri gayrimenkuller için hak sahibi olmalarının yolu açılmadı mı? O güne kadar yasaklayan kimlerdi?

Bu vakıf malları 1974’teki Yargıtay kararının ardından Hazine’ye devredilmedi mi? Peki, neden?  

Türk vatandaşı olmayan gayrimüslim çocuklara dinî cemaat okullarına kaydolma hakkını tanıyan kimdi? Neden yasaktı bu?

Orta Doğu’nun en büyük Ermeni kilisesini 32 yıl sonra ibadete açan, Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi’ni 40 yıl aradan sonra eğitime açan Tayyip Erdoğan değil miydi? Peki, neden ibadet edemiyordu bu insanlar?

Mardin Protestan Kilisesi 60 yıl aradan sonra ibadete açılmadı mı? Yahudiler Türkiye’de ilk kez kamusal bir alanda Hanuka Bayramı’nı kutlamadı mı?

Kimin sayesinde oldu bu? Hangi diktatör böyle bir özgürlüğü tanır?

Keza İştipol Sinagogu 65 yıl sonra ibadete açıldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1915 olayları sebebiyle Ermenilere taziye mesajı göndermedi mi?

Daha buraya sığdıramayacağımız yüzlerce reformu yapan ve yapmaya devam eden birini diktatör ilan edenlerin koyduğu yasakları kaldıran Erdoğan değil miydi?

Peki, o halde sormak lazım kim diktatör, yasakçı, baskıcı kim özgürlükçü ve demokrat?

İttihat Terakki zihniyetinin bu ülkede yol açtığı zarar ziyanı telafi etmeye çalışan bir liderdir Erdoğan. Elbette eksikliklerimiz var.

Türkiye, bağımsız ve özgür bir ülke olana kadar yasakçı, otoriter ve baskıcı eski düzenle mücadelemiz devam edecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.