Ermenistan yolun sonuna geldi...

“Başta şu Karabağ sorununun çözülmesi gerek. Azerbaycan, Türkiye, Ermenistan, Rusya ve ABD neyse artık. Bir araya gelip orada. Açıkça söylüyorum Ermenistan'ın işgal etmiş olduğu topraklardan çekilmesi lazım!"

Böyle diyordu Hrant Dink.Bir Ermeni olarak Ermenistan’ın “işgal ettiği topraklardan” çekilmesi gerektiğini ifade ediyordu.

Bugün Ermenistan işgalini savunan içimizdeki ruhsuz, köksüz, tarihsiz, duygusuz tayfadan daha vatanseverdi. Ne var ki bir suikasta kurban gitti.

Bu ülkede, Markar Esayan gibi bu toprakların evladı çok sayıda Ermeni dostumuz var. “Biz birbirimizin ilacıyız” diyen çok kıymetli insanlar bunlar.

Hatırlayınız, Hrant Dink her defasında Türklüğe hakaret etmediğini, bilakis Türklerle yaşamayı kendisi için bir şans saydığını, Ermenilerin ve Türklerin içindeki önyargıların ancak bir arada yaşamakla geçebileceğini ifade ediyordu.

İşte bu asil duygular köreltilmek istendi. Ermeni örgütlerini kullanarak bu topraklarda 1015 yılından beri tanıştığımız ve hep iyi ilişkiler içerisinde olduğumuz Ermeni dostlarımızla aramıza kalın duvarlar örmeye çalıştılar.

Hep ifade ettiğimiz gibi asıl hedef;  tesis edilen kadim birliktelikleri ve aidiyet duygularını yok etmekti.

Bugün Ermenistan, Karabağ’da hak iddia ettiğini düşünerek bu bölgede yıllardır huzursuzluk çıkartıyor. Çok sayıda masum Azeri kanı akıttılar.

Bir milyona yakın Azerbaycanlı yaşadıkları yeri terk etmek zorunda bırakıldı. 1994 yılında imzalanan Bişkek protokolü da bir işe yaramadı. Ermenistan, tüm diplomasi yollarını tıkadı.

Trend Haber Ajansı Yayın Yönetmeni dostum Rufiz Hafızoğlu’nun Parantez Haber’e yaptığı açıklamada dediği gibi; “İşin ilginç olan tarafı sürekli Ermenistan, Azerbaycan’ı Ermenistan’a karşı savaş başlatmakla suçluyor. Sanki bunu yapan Azerbaycan’dır. Ama unutulan veyahut gündeme gelmeyen konu ise aslında çatışma Ermenistan ile arasında değil Azerbaycan topraklarında oluyor.

Dağlık Karabağ ve etrafındaki yedi bölge dünya tarafından Azerbaycan toprakları gibi kabul ediliyor. Zaten de öyle. Bu topraklar Azerbaycan topraklarıdır. Dolayısıyla savaş sadece ve sadece Azerbaycan topraklarında oluyor. Azerbaycan kendi topraklarını işgalden kurtarmak için bir savaş mücadelesi veriyor.”

Rusya ise Ermenistan’a yaptığı silah yardımlarıyla bu meseleyi sürekli olarak çözümsüzlüğe doğru itti.1993-1996 yılları arasında Ermenistan’a 1 milyar dolarlık silah hibe ettiği ortaya çıktı.

2008 yılında da Rusya’nın yine Ermenistan’a 800 milyon dolarlık silah desteği sağladığı görüldü.

Türkiye ise Azerbaycan’ın haklı davasında hep yanında oldu ve Ermenistan işgale son vermedikçe diplomatik ilişki kurulamayacağını ifade etti.

Bugün de Azerbaycan’a her türlü desteği vermek suretiyle bu kadim sorunun artık bitmesi gerektiğini kesin bir dille beyan ediyor.

Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilmek zorunda kalacaktır. Rusya’dan eski desteği göremeyen Ermenistan bu sefer yolun sonuna geldi.

Şu hakikati bilmelerinde fayda vardır. Gerek Kafkasya’da, gerek Balkanlarda ve Mezopotamya’da gerekse Doğu Akdeniz’de ve Afrika’da artık Türkiyesiz bir plan yapılamaz.

Türkiye her geçen gün aktör bir ülke olarak yerini sağlamlaştırmakta ve içerideki ihanet şebekesine rağmen güçlenmeye devam etmektedir.

Bize düşen ise bu ülkede yaşayan vatansever Ermeni vatandaşlarımıza şöyle bir zamanda rencide edecek söz ve eylemlerden kaçınmaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.