Daha yeni başlıyoruz!

Vaktiyle hükümetler bir müjde verecek olsa toplum, IMF’den gelecek üç kuruşluk yardımı anlardı. IMF Türkiye şefi Cottarelli film yıldızı gibi karşılanır, memurlar zam için onun ağzına bakar, bugün Türkiye’yi beğenmeyen büyük gazeteler ise “10 milyar dolarla sevindik” manşetleri atardı.

Bereket versin o günler geride kaldı.

Bugün Erdoğan’ın “müjde” der demez milletimizin aklına petrol ya da doğalgaz yataklarının gelmiş olması büyük önem arz ediyor.

Her geçen gün büyüyen ve güçlenen bir Türkiye’yi görmemek için insanın kör ya da ahmak olması gerekir.

Ülkenin yüz kiri bir muhalefetin hala görmek istemediği hakikat işte budur. Bugüne kadar tek politikaları halkı hakir görmek, tek buluşları ise ikna odaları olan bu zihniyetin 320 milyar metreküp doğalgaz rezervini görmezden gelmelerini anlayabiliyoruz.

Artık şunu çok iyi biliyoruz ki felaket anlarında sevinen, ülkeyi şaha kaldıracak büyük hamleler karşısında üzülen bir tayfa var karşımızda.

Biden gibi bir adamın kullanışlı aparatları olmayı tercih eden bu tayfayı üzecek daha büyük müjdeli haberlerin yolda olduğunu da söylemek isterim.

Bilinmelidir ki bugün Türkiye, kara ve deniz gücü açısından bölgede en güçlü ülkedir. Fakat en etkili gücü kadim medeniyet birikimi ve bu birikim üzerine geliştirdiği politikalarıdır.

Eğer kendimiz olur ve bu toprakların ruhuna uygun politika geliştirirsek neler yapabileceğimizi tüm dünya görecektir.

Allah(cc) İsra Suresi’nde şöyle diyor: “ Rabbiniz lütfundan arayasınız diye sizin için denizde gemileri yürütendir. Şüphesiz o size karşı çok merhametlidir.”

Allah’ın lütfunu aramak için halis niyet taşıyanlara Allah muhakkak yardım edecektir.

Tüm mesele düşünce olarak; batıcı zihniyetin ezikliğinden sıyrılabilmektir. Bugün Erdoğan’ın ülkeye kazandırdığı en büyük nimet de budur.

Bilindiği gibi Dünya, son yüzyılda “Yeni Dünya Düzeni” bahanesiyle Ortadoğu ve Doğu Akdeniz enerji havzalarının kontrolünü ele geçirmek için verilen büyük savaşlara sahne oldu.

Bu savaşların temel nedeni;enerji kaynakları ve bununla bağlantılı olarak batı medeniyetini ve değerlerini dünyaya hâkim kılmaktı.

Türkiye ise Erdoğan yönetiminde Ortadoğu ve Doğu Akdeniz enerji kaynaklarına büyük ilgi göstermeye başladı. Ve bu coğrafyada etkin.

Bugün Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarını birbirine bağlayan kavşak noktasında yani Doğu Akdeniz’de artık biz de varız. Ve Türkiye kendi hak ve hukukunu çok iyi biliyor ve bu uğurda çok sağlam politikalar geliştiriyor.

Yıllardır yer altı ve yer üstü zenginlikleri bakımından çok değerli bir ülkemiz olduğu gerçeği dilendirilir ancak bağımsız olamadığı için asla bu zenginliklere ulaşamayacağımız ifade edilirdi.

Bu bakımdan tarihi günler yaşıyoruz.Tüm ülkenin sevinmesi gereken büyük bir keşif bu. Miktarı bakımından demiyorum ilk olması ve devamının elbette gelecek olması bakımından Türkiye büyük bir işe imza atmıştır.

Bakınız 2007 yılında Türkiye altın piyasası ilk defa ABD altın piyasasını geçerek dünyanın en büyük üçüncü altın piyasası olmuştu. Bugün hangi noktadayız bilemiyorum.

Önümüzdeki 20 yılda hemen her teknolojide kullanılacak olan bor minarelinin Türkiye'deki bugünkü işlenmemiş değeri 100 trilyon dolar değerinde.

Bor madeninin dünyadaki ekonomik rezervinin 317 yıl olduğu tahmin ediliyor Bunun 240 yıla yetecek miktarı ülkemizde. Bu rakam ABD'de 33, Rusya'da 16, Çin'de ise 17 yıl.

Anlayacağınız bugün Türkiye dünyada yükselen yıldız bir ülke konumundadır.

Machiavelli, “Türklere saldıran kişi, karşısında birlik ve beraberlik içinde hareket eden bir millet bulur” demişti.

Bakınız son yıllarda Türkiye’yi içeriden ve dışarıdan bölme gayreti içerisinde olanlar tam da Machiavelli’nin dediği gibi birlik içinde olan bir millet buldu. Bu sıkı dayanışma devam ettiği sürece kimse bileğimizi bükemeyecektir.

Emin olun tarihi günler yaşıyoruz…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.