AÖF’nin derdi ne?

AÖF’nin açıköğretim sistemiyle eğitim veren fakültelerinde 954.959 aktif öğrenci eğitim görmektedir. Aynı fakültelerin pasif-aktif konumunda bulunan öğrenci sayısı ise 2.424.007’dir.

Bu durumda AÖF’nin aktif ve pasif durumdaki öğrenci sayısı 3.378.966’dır. Bu rakamlar Anadolu Üniversitesinin 01.10.2019 tarihinde kendi resmi sitesinde  2019-2020 eğitim-öğretim yılı için açıkladığı rakamlardır.

Çok devasa bir öğrenci potansiyeli olan AÖF’nin ve Anadolu üniversitesi çatısı altında uzaktan eğitim yapan fakültelerin öğrenci sayısı,  dünyadaki yaklaşık  69 ülkenin nüfusundan fazladır.

Demem o ki; AÖF aldığı kararları, bu potansiyeli önemseyerek ve düşünerek almalıdır. Ama son zamanlarda birileri ısrarla gençleri uzaklaştırmaya çalışıyor.

Anlatalım;

Dijital dünyanın eğitim metotlarından biri de elbette ki uzaktan eğitim programlarıdır. Dünyanın bir çok üniversitesinde olduğu gibi ülkemizde de birçok kategoride uzaktan eğitim programları yürütülmektedir.

Uzaktan eğitim yöntemi ile, kendini yetiştirmek ve geliştirmek isteyen bireyler yaşam boyu eğitim paradigmasına uygun bir şekilde imkanlardan istifade etmektedirler.

Yalnız bu imkanların, uzaktan eğitime katılım gösteren öğrencilerin psikososyal durumları dikkate alınarak sürdürülmesi elzemdir.

Uzaktan eğitim programlarının yüz yüze eğitim programlarında olduğu gibi öğrencilerle birebir iletişim kurarak geçmediğini biliyoruz.

Bu nedenle uzaktan eğitim programlarının kalitesini ve verimliliğini artırmak, öğrenci ihtiyaçlarını, beklentilerini daha fazla karşılamayı gerektiriyor. Çünkü öğrencilerin eğitim süreçlerine aidiyetini, bağlılığını devam ettirmek; onların hissiyatını anlamaktan ve beklentilerini karşılamaktan geçiyor.

Acaba uzaktan eğitim programları bunu ne kadar karşılayabiliyor? AÖF’nin son kararı, pek de karşılanmadığını gösterir nitelikte.
Sözü çok fazla uzatmadan yazının temel amacı olan AÖF Yaz Okulu Programı konusuna girmek istiyorum.

AÖF’nin idari anlamda aldığı her karar, milyonlarca öğrencinin hayatını ilgilendiriyor. Günümüzün yönetişim, katılım ve demokrasi ilkeleri doğrultusunda mevzuya bakacak olursak, bu ilkelere en çok haiz olması gereken üniversite birimlerinin bu ilkelere aykırı kararlar alması beklenemez.

AÖF’nin öğrencilerine hiç danışmadan ve onların hissiyatını anlamadan Yaz Okulu Programını uygulamayacağını açıklaması AÖF öğrencilerini derinden sarsmıştır.

AÖF, alınan bu karara pandemi sürecini gerekçe göstermiştir, yalnız pandeminin ne kadar süreceğinin ve ne zaman biteceğinin bir garantisi de yoktur.

Örneğin,  İngiltere'nin ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi, önümüzdeki eğitim yılında da yüz yüze eğitim yapılmayacağını, tüm derslerin internet üzerinden yapılacağını açıklamıştır.

Küresel anlamda pandemi süreciyle ilgili alınan önlemler bu minvaldeyken Anadolu Üniversitesinin bu durumu göz ardı etmesi; bilimden, psikolojiden, pedagojiden uzak bir tutumdur.

Anadolu Üniversitesi 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Yaz Okulu Programı açmayacağını açıklamıştır ama 2019-2020 Akademik Takviminde aylar öncesinden Yaz Okulu Sınavlarının 20 Ağustos’ta yapılacağı beyan edilmiştir. Tüm Anadolu Üniversitesi öğrencileri bu duruma göre plan ve programlarını yapmıştır.

KPSS'ye başvuranlar, DGS'ye başvuranlar vardır. KPSS ve DGS kursları için binlerce TL para ödeyen adaylar vardır. Mezuniyet sonrası için hayati bazı kararlar almış öğrenciler vardır.

Nasıl olur da açıklanmış bir hak ile ilgili bu hakkın muhatabı olanlar dikkate alınmadan böyle bir karar alınabilir?

Anadolu Üniversitesi 3 ders sınavı yapacağını ve bunu online şekilde gerçekleştireceğini de açıklamalarına eklemiştir. Üç ders sınavı yapılabiliyorsa yaz okulu programı da rahatlıkla uygulanabilir.

Pandemiden 3 ders sınavı etkilenmiyorsa neden yaz okulu etkilensin? 3 ders sınavı ile yaz okulu sınavları arasında 2 ders farkı vardır. 3 ders sınavına giren 3 dersten, yaz okulu programına yazılan öğrenci 5 dersten sınava girebilir.

Teknik açıdan farklılıklar olsa da pandemi, 3 dersten sınavı engellemediğine göre neden 5 dersten yapılacak bir sınavı engellesin?

Aradaki 2 ders farkı,  pandeminin dijital yollarla yayılmasına mı neden olmaktadır? Olacak iş değil. Bu tür kararlar öyle özensiz ve derinliksiz bir şekilde alınamaz. Politik sonuçları olan kararlardır bunlar.

Neden mevcut iktidar ile yüzbinlerce aday karşı karşıya getiriliyor?

Cumhurbaşkanlığımızın bu mağduriyetle ilgilenmesi ve bu haksızlığı gidermesi gerektiğine inanıyorum.


Pandeminin sorumlusu öğrenciler midir? Ne yapsın bu insanlar? Pandemi sürecinin travmatik boyutlarına yeni bir travma eklemenin gayesi nedir?

Final sınavları sonrasında tüm derslerini geçerse 5 ders ve altında dersi kalan tüm öğrenciler, yaz okulu programı ile  mezun olabilme ihtimali olan öğrencilerdir.

Bu öğrencilerin hayat maratonlarını bir yıl ertelemek; ne akla ne vicdana ne de hukuka sığmaz.

Elinizi vicdanınıza koyun. Bu konuda öğrencilerin mağdur edilmesini gerektiren hiçbir geçerli neden yoktur. Yüzbinlerce öğrencinin hayatı ile oynanmaması için yaz okulu programının uygulanması gerekmektedir.

AÖF açıklanmış bir takvimde değişiklik yaparak yüzbinlerce öğrenciyi mağdur etmektedir. AÖF öğrencileri lütuf talep etmiyor, sadece açıklanan takvimin uygulanmasını, YAZ OKULU PROGRAMI’nın gerçekleştirilmesini, kendilerine beyan edilmiş bir hakkın icrasını istiyor.

Karar alındıktan sonra sosyal medya üzerinden öğrencilerin “yaz okulu istiyoruz” feryatlarına kulak tıkanmamalıdır.

Gerekirse AÖF yaz okulu programının sınavlarını yüz yüze de yapabilir. Dileyen öğrenciler bu koşullarda programa yazılır.  Ama yaz okulu programı mutlaka açılmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.