3600 ek gösterge ve Öğretmenlik meslek kanunu

Gazeteler, Türkiye'de milyonlarca memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge ile ilgili son durumu merak edip haber yapıyor. Aradan iki yıl geçmesine rağmen mesele hala netleşmiş değil.

Son zamanlarda hükümet sözcüsü Ömer Çelik, Fahrettin Koca ve Süleyman Soylu gibi birçok bakanın ve bürokratın 3600 ek gösterge vaadine yönelik açıklamaları oldu. Hemen hepsi bunun üzerine çalıştıklarını ifade ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinden hemen önce miting meydanlarında, "Polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri ve diğer idarecilerin emeklilik ek göstergeleri 3 bin 600’e çıkarılacak" demişti.

Öyle ki ikinci “100 Günlük Eylem Planı” çerçevesinde, öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600'e yükseltileceği duyuruldu.

Bu aynı zamanda Mayıs 2018’de AK Parti’nin seçim beyannamesinde de yer almıştı.

2019 yılında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ben müjdeyi verdim, seçimlerden hemen sonra 3600 ek gösterge derhal ele alınacak” demişti.

Ama hala bu konuda net bir adım atılmış değil.

Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla birlikte polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları artacak.

Bu düzenlemeyle birlikte 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek.

3600 ek gösterge emekli ikramiyelerinde 17-20 bin civarlarında bir artış getirecek. Emekli maaşlarında da ortalama 500 lira artışın olacağı biliniyor.

Ancak aradan geçen yaklaşık iki yıllık sürede bir adım atılmadı. Hükümet bu vaadini yerine getirmek durumundadır.

Öğretmenlik Meslek Kanunu

Diğer taraftan 23 Ekim 2018’de “2023 Eğitim Vizyonu” kapsamında hazırlanacağı söylenilen ve vaat edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu da aradan iki yıl geçmesine rağmen hala çıkarılamamış ve taslak halinde beklemektedir.

Öğretmenliğin profesyonel bir meslek olarak tanımlanmasından, yetiştirilmesine, özlük haklarından okul yöneticiliğine varana kadar mesleki anlamda bir dizi yenilikler getirecek olan bir kanun bu.

Öğretmenlere itibar kazandıracak olan bu taslağın bir an evvel eğitim dünyasında hayata geçmesi gerekiyor.

Bilindiği gibi Türkiye’de öğretmen mesleğini kutsal yapan şey;  darbecilerin ideolojik öğretmen kurgusudur. Resmi ideolojiyi içselleştirdikleri oranda kendilerine kutsallık atfedildi.

Bu bakımdan siyasetçilerin öğretmenleri kutsal birer şahsiyet olarak yüceltmelerine gerek yoktur. Öğretmenler 3600 ek gösterge ve Öğretmenlik Meslek Kanunu gibi  kendilerine vaat edilen düzenlemelerin hayata geçirilmesini talep ediyor.

Bir ülkede eğitimin kadar varsın. Eğitim anlayışın kadar hak ve özgürlükler gelişir. Dolayısıyla bunda öğretmenlerin rolü inkâr edilemez.

Ne var ki söz konusu öğretmenler olunca vaat edilen haklar bir türlü yerine getirilemiyor. Aradan geçen onca zamandan sonra hala net bir adım atılmış değil.

3600 ek gösterge ve Öğretmenlik Meslek Kanunu artık hayat bulmalıdır. Bu aynı zamanda hükümetin öğretmenlere ne denli önem verdiğinin de bir göstergesi olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.