COVID Aşısı Hayal mi?

14 Kasım’da Economist[1] bir yazı yayınladı. Özetle söylediği şu: Çok da ümitlenmeyin.

Doğrudur. Tedbirleri elden bırakmak doğru değil. Zaten henüz ortada bizlere sunulmuş aşı da yok.

COVID aşısının saklanma koşullarının -70 derece olması gerektiğinden ve üretimin de zaman alacağından dolayı, her isteyenin her zaman elde edebileceği bir aşı değil demiş Economist. Pfiser en güvenilen aşı üreticisi, takvimi Ocak/Şubat 2021 olarak açıkladı.

Economik ve üretim süreçlerini de değerlendiren Economist, gelişmiş ülkelerin ilk üretim bantlarından çıkan aşıları çoktan satın aldığını ifade ederek, bir bakıma serzenişte bulunuyor.

Economist[2]’in bu yazısına bir ücret ödeyerek ulaşabiliyorsunuz. Bu anlamda bizim de küçük bir serzeniste bulunma hakkımız bulunuyor.

Ancak dünya, sadece Economist’in bakmayı tercih ettiği pencereden ibaret değil[3]. Yapılan ciddi başka araştırmalarda, mRNA yapısında olan virusler için üretilen aşıların, 5–25 °C aralığında da güvenle saklanabilecek şekilde üretilebileceğini göstermekte. Aşı piyasaya çıkmadan tam olarak ne ekonomik boyutunu, ne kimlere hangi ülkeler tarafından kullanılabileceğini öğrenemeyeceğiz

80’li yıllarda AIDS için dünyanın ayağa kalktığını hatırlıyoruz. Tüm dünya akademisyenleri HIV virüsüne odaklanmışlardı. O gün bugündür henüz tam çaresi ve aşısı bulunamadı. COVID’de bizi bekleyen akıbeti görmek için bekleyen olamamız gerekiyor. 

Kocaman belirsizliklerin olduğu ortamda, takip ettiğimiz bilimsel dergilere henüz düşen anlamlı bilgi olmadığını üzülerek görüyoruz.

Gördüğümüz, The Economist gibi, magazinden öte anlam taşımayan yazılar.

 

  1. https://www.economist.com/briefing/2020/11/14/an-effective-covid-19-vaccine-is-a-turning-point-in-the-pandemic
  2. https://www.economist.com/leaders/2020/11/14/the-promise-of-the-new-covid-19-vaccine-is-immense
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5906799/#R91
Önceki ve Sonraki Yazılar