Maske Adaletsizliği...

Koronavirüs tüm dünyayı esir aldı dersek sanırım abartı yapmış olmayız. Ülkeler kendi sınırları içine çekilerek ülkesel karantina uygulamakta, ülkeler içinde şehirler, şehirler içinde de bazı köyler karantinaya alınmış durumda…

Salgın bir hastalık olduğu için önlemler alınmak zorunda…

Her ülke kendine göre önlemleri almıştır, halkını güvende tutabilmek için aldığı tedbirleri takip etmekte…

Bu virüsle beraber sağlığın ne kadar değerli olduğu tekrar anlaşılmıştır. Nefesi doya doya solumanın ne kadar önemli bir nimet olduğu açık açık görülmüştür.

Kanuni Sultan Süleyman’ın ifadesiyle:

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,

Olmaya cihanda devlet, bir nefes sıhhat gibi”

Alınan tedbirlere uymak, millet olarak görevimizdir. Alınan kurallara ilk önce kendimiz riayet edeceğiz, sonra da sorumlu olduğumuz kişileri bilinçlendireceğiz…

Son dönemde üzerinde ısrarla durulan tedbir maske kullanımıdır. Ülkelerin birçoğu vatandaşlarına maske takma zorunluluğu getirdi…

Covid 19 en çok ağız ve burun yoluyla bulaşmaktadır. Bu sebeple, maske kullanılmak suretiyle virüsün yaygınlaşması engellenmeye çalışılmaktadır.

Ancak maske kullanımı o kadar da rahat bir şey değildir. Hem psikolojik yönden hem de sağlık yönünden kişileri olumsuz etkilemektedir.

İnsanı canlı ve sağlıklı tutan unsurlardan biri temiz nefestir. Allah Teâlâ muhteşem bir sistem yaratmıştır. Öyle bir sistem ki, insanın her aldığı nefeste şifa vardır. Nefesini içine çekerken oksijen alır, vücudunu temizler. Nefesini dışarı verirken karbondioksit atar ve bu gazı atmakla yine vücudunu temizler…

Her iki durum da hamd sebebi…

Ancak maske kullanımı,ifade ettiğimiz bu sistemin sağlıklı çalışmasını engellemektedir.  Zira insan sağlığı için önemli olan oksijen,maske dolayısıyla vücuda dahaaz girmekte, yine kullanılan maske dolayısıyla karbondioksit yeterince dışarı atılamamakta, hatta dışarı atılmaya çalışılan bu gaz tekrar ciğerlere geri solunmaktadır.

Böyle bir olumsuzluk bulunmakla birlikte insanlığın genel sağlığı düşünüldüğünde bu uygulamaya devam etme mecburiyeti hâsıl olmaktadır.

Peki, maske tüm bireyler tarafından kullanılıyor mu? Sokağa baktığımız zaman uygulamanın önemli bir kesim tarafından yapılmadığına şahit oluruz.

Burada bir haksızlığın oluştuğunu ifade etmek durumundayız. Kurallara duyarlı olan, itaatkâr, yani iyi insanlar düzenli şekilde maske kullanırken oksijeni doya doya solumaktan mahrum kalmaktadırlar. Yani itaat olumsuz sonuç doğurmaktadır.

Diğer taraftan asi ruhlu, kural tanımayan kişiler ise takmadıkları maske dolayısıyla nefeslerini özgür bir şeklide kullanmaktadırlar.

Bu durum bir adaletsizliği ortaya koymaktadır.

Bu adaletsizliğin önüne geçmek için maske kullanmayan kişilere cezai müeyyide uygulamak şarttır.Adaletsizliğin önüne geçilmesi gerekir.

Burada bir parantez açalım:

Maske küçük, virüs çok çok daha küçük ama etkileri hesaplanamayacak kadar büyüktür. Maske sebebiyle, sekiz milyara yakın insanın vücuttan dünyaya yayacağı karbondioksit hemen hemen yarı yarıya oranında engellenmiş olur. Bunun gün boyu devam ettiği düşünülürse hava ciddi manada temizlenecektir.

Virüs sıkıntısını aşmak, uygulanmakta olan kurallara riayet etmekle mümkündür.

Yeni virüslerin oluşmasını engellemek ve farklı virüslerle karşılaşmamak ise ilâhî kanunların uygulanması ile mümkün olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar