"1939 Yazı... İçinden savaş geçen kitap..."

1939 Yazı, bir İkinci Dünya Savaşı kitabı... 12 Mart 1939'da başlayan günlük tarzı anlatım belirli zamanları atlayarak 31 Ekim'e kadar devam ediyor. Yani kitap için “içinden savaş geçen kitap” tabirini kullanmamız yanlış olmayacaktır.

Kitap üzerinden pekâla bir savaş karşıtlığı yapılabilir. Fakat bu karşıtlığı Hitler üzerinden yapmak çok doğru değil. Yani Hitler'in kazanacağı olası bir savaşa karşı çıkmak savaş karşıtlığı ile aynı şey değil. Tüm kötülüklerin babası olarak Hitler'i görmek de kolaycılık olur. Bu tarz kitaplarda yapılan en büyük hata bu oluyor. Hitler’in İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı kısmen doğru olsa da bu savaşın nedeni Hitler değildir. Birinci Dünya Savaşı’nın sebepleriyle İkinci Dünya Savaşı’nın sebeplerini ayrı tutmamak gerekiyor. Hatta ikisini birbirinin devamı olarak ve hatta tek bir savaş olarak görenler de vardır.

Kitapta ürün yerleştirme tarzı isim yerleştirme var. Freud, Zweig, Einstein, Mann ve daha birçok isim günlük tarzı bu eserde yerini almış. Hepsi de savaşın yıkıcılığı, Hitler'in kötülüğü konusunda birleşmiş. Hitler asla masum değil ama Batı medeniyetinin Hitler'den farkı var mı? Bu savaş Almanya Polonya'ya öylesine girdi diye mi çıktı? Başta Almanya olmak üzere Birinci Dünya Savaşı'nın enkazı altında kalan devletlerin o enkaz altında ölmeleri beklenemezdi herhalde.

1 Eylül 1939 tarihi bir milat olarak kabul edilse de öncesinde yapılan görüşmeler, planlar ve hatta çatışmalar bizi bu tarihe götürüyor. Yani adım adım savaşa hazırlanan okuyucu tarihi değiştiremeyeceği geri dönülmez bir yola girme acizliğinde yok olup gidiyor.

Belki kurgu ya da değil tüm kitaplar okuyucuyu yok eden bir özelliğe sahiptir. Kitabı okuyunca göreceksiniz ki ülkelerin Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra attığı tüm adımlar ikincisinin bir ön hazırlığı olmuş. Kitapta elbette mevcut durum anlatılırken Birinci Dünya Savaşı’na güçlü bir atıfta bulunulmuyor. Okuyucunun görevi bağlantılar kurmak ve nedensiz hiçbir şeyin olmadığını bilmektir. İngiltere neden rahat, Fransa neden tedirgin, Almanya neden korkusuz, ABD neden umursuz? Bunları düşünmeden en azından sorgulamadan “1939 Yazı”ndan bir fayda ummak yersiz olur. Özellikle savaşın sebebi olarak gösterilen ve Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra resmen “öldü” diye bırakılan Almanya’nın ve elbette ki Hitler’in 30’lu yılların ortalarına doğru kendi haline bırakılışı Versay’ı öldürmüş ve bir milletin yeniden uyanışına sebebiyet vermiştir.

Bizler İkinci Dünya Savaşı’nı sürekli savaş meydanlarından, cephelerden, muharebe usul ve kaidelerinden, taktiklerinden okumaya ve özellikle izlemeye alışkınız. Batı dünyasının çok matah bir şeymiş gibi çıkarmaktan gram pişmanlık duymadığı bu savaşın insan ırkına verdiği zararı sadece psikolojik ve demografik olarak değil biyolojik olarak da açıklamak gerekir. İşte Amerika’nın Japonya’ya attığı atom bombaları buna en uygun örnek. Ayrıca bu bombalar Japon ırkının Amerikan seviciliğine de katkı bulunmuş gibi görünüyor. Bu konu ayrı bir yazının konusu olabilecek kadar geniş bir konu.

Kitap, sürekli olarak bir savaş sorgusu yaptırıyor. Bu kadar sorgunun, aklımızın sürekli Birinci Dünya Savaşı’na gitmesinin nedeni bu. Bu konuyu işleyen her kitap gibi bu kitapta da Yahudilerin Almanya’daki hayatından kesitler sunuluyor. Irkçılığa ya da ayrımcılığa maruz kalan tek halk onlarmış gibi davranılması ve bunun ortak bir dille yapılması okuya okuya, izleye izleye İkinci Dünya Savaşı uzmanı olmuş bizler için şaşırtıcı değil. Kötü Hitler’le iyi Yahudi’yi aynı cümle içinde bir kez kullandınız mı tüm kapıların açıldığını göreceksiniz.

Can Yayınları’ndan çıkan Kırkmerak dizisinin 11. kitabı olan 1939 Yazı, tarih, savaş ve anı okumayı sevenler için sıkılmadan ve keyif alarak okunabilecek bir kitap.

Önceki ve Sonraki Yazılar