Hayat kime pahalı?

İktidarın kendisini anlatma sorununu geçtik, olan biteni anlama sorunu çok daha dramatik savrulmalara sebep oluyor.

Sol, dünya görüşünün hegemonyasında ki muhalefet ise, olan biteni ters çevirip anlatmada, anlattığını da inandırmada muhteşem…

Uzaya uydu yolladığımız gün, ana muhalefet lideri, Üsküdar’da çeşme açılışı yapmıştı.

Ufku bu olan muhalefetin pahalılık, işsizlik, ekonomik kriz algısına, iktidar ve iktidara yakın hemen herkes inanmış durumda. Hani, itiraz etsek günaha falan gireriz korkusu sinmiş bizim mahalleye. Ekonomik kriz, yıllar boyu hafızalarımıza nakşedilen “enflasyon canavarı” namıyla karikatürü çizilen ejderha oldu başımıza.

Ben, MARMARA NAKLİYECİLER DERNEĞİ, Denetleme Kurulu Başkanıyım aynı zamanda. Konteyner taşımacılığının kalbiyiz. İthalat/ihracat zincirinin ara halkası olarak, ekonominin nabzının attığı yerlerden biri!

Bir kamyonu olan, aylık 50 bin TL kazanıyor. Bu rakam, taşımacılık tarihimizin en iyi rakamı

Peki, adamın kamyonu var, kazanıyor, aracın şoförü ne durumda derseniz, bir şoförün aylık geliri on beş bin ile yirmi bin TL arasında!

İşin tuhaf tarafı, şoför açığı giderek makas açıyor. Bu da maaşlarına artı olarak yansıyor. Hiçbir firma aracının şoför olmadığı için atıl kalmasını istemez malum.

Ara eleman zaten yok. Lojistik operasyon takibi için vasıfsız bir eleman en az 10 Bin TL maaş alıyor.

Kiraların aşırı artışı ve asgari ücret üzerinden koparılan yaygaraya bakmayın siz. 2000 yılında asgari ücret yüzbir bin, kira yüz kırk bin.

Şimdilerde asgari ücret 6500, kiralar ortalama 5000!

Asgari ücretle çalışan var mı? O da ayrı bir soru.

Bu konu üzerinde konuşmaya ve yazmaya devam edeceğim.

Önceki ve Sonraki Yazılar