Ufuk Coşkun yazdı; AK Parti başarılarını anlatabiliyor mu? -1-

Ufuk Coşkun yazdı; AK Parti başarılarını anlatabiliyor mu? -1-

Sosyal medyadan sorumlu yetkililer, düşünüp taşınmışlar ve bu sorunu; “milli hesaplar birbirlerini takip ederek bir gecede en az bir milyon tweet atsınlar” diyerek bir çözüm modeli bulmuşlardı.

AK Parti başarılarını anlatabiliyor mu? -1-

Dün sosyal medya hesabımdan; “AK Parti’nin başarılarını anlatamama gibi bir sorunu olduğunu düşünüyor musunuz? Bunun nedeni ne olabilir?” şeklinde bir soru sordum.

Saatler içerisinde hepsi birbirinden kıymetli binden fazla yorum/tespit düştü. AK Parti’nin başarılarını anlatamama ve kendi algısını özgün bir dille üretmeme gibi bir sorunu olduğunu düşünüyorum.

Sosyal medyadan sorumlu yetkililer, düşünüp taşınmışlar ve bu sorunu; “milli hesaplar birbirlerini takip ederek bir gecede en az bir milyon tweet atsınlar” diyerek bir çözüm modeli bulmuşlardı.

Oysa asıl sorun; altı yedi yıl evvel ülke gündemini tek başına belirleyen AK Parti’nin bugün kendi başarılarını ve algısını üretememe sorunuydu. En önemlisi de sosyal medyanın kaba bir troll zihniyetine mahkûm edilmesidir.

Yorumlara baktığımda mesele dönüp dolaşıp yine genç seçmenlere geldi.

Öncelikle “efendim bugün gençler eski Türkiye’yi bilmiyor”şeklindeki tutumun çok yanlış ve yanıltıcı olduğunu söylemeliyim.

Hiçbir genç bugün, geçmişten daha iyi diye minnet göstermek zorunda değil.Siyasetçiler de bu anlamda onlardan minnet beklememelidir. Kaldı ki siyasetçiler “yarının iyi olacağı” iddialarıyla siyaset yapan insanlardır.

Diğer taraftan kendini internet dünyasının içinde bulan ve ülke sınırlarını ortadan kaldıran bir çocuğa bir önceki yüzyılın değer yargılarını aşılamanın ve onlara ultra ırkçı, kapalı ideolojileri dayatmanın da artık imkânsız düşünüyorum.

Gençlerin dünyasına ulaşabilmek için giyim, kuşam ve üslubu geçtim onları evvela bugünün şartları ve sosyoloji içerisinde ele almamız gerekiyor.

Sosyal medya hesabında siyah takım elbise ve kırmızı kravatıyla bir milletvekilini andıran AK Parti Gençlik Kolları Başkanı kardeşimiz bir diğer genç arkadaşına “başkanım” diyerek hitap etmesigençlerin siyasetle olan ilişkisini de özetler gibiydi.

Dün bir vatandaşımız (ismi bende saklı) tam da bu konuda bana bir mektup göndermiş. Görmüş geçirmiş ve hemen her şeyin farkında olan bu vatandaşımızın mektubunu iki bölüm halinde burada yayınlayacağım.

*

Merhaba Ufuk Bey,

Ben AK partili olduğum için çocuklarım da AK Partili ama büyük oğlum artık sorgulamaya başladı. Çünkü onlar artık YouTube üzerinden birçok kişiyi dinliyorlar. Geçenlerde baktım birini izliyor.

Bir de ben bakayım dedim. Adam harbiden tarihi olayları çok eğlenceli, çok neşeli farklı bir üslupla anlatıyor ve insanı hiç sıkmıyor.

Öbür taraftan bizim insanlarınYouTube kanalına giriyorsunuz baştan sona CHP, Ekrem İmamoğlu Canan Kaftancıoğlu vs. aynı şeyler, tehditler, hamaset.  Ancak gençler artık bunları istemiyor bu dilin değişmesi lazım, içeriğinin, üslubun değişmesi lazım.

Kaldı ki bu dil işe yaramadı.İstanbul seçimlerinde anlaşıldı. Allah aşkına sosyal medyada şu son 15 günün tweetlerini bir inceler misiniz? Yüzde sekseni; hesabım gidiyor, el atın hesabıma, aldılar beni takip edin falan filan. Ya da şu istifa etsin, şu gitsin, bu kalsın ama bir fikir yok ortada bir mesaj yok, ortada bir hizmet anlatması yok. En son bu sağlıkla ilgili konularda Türkiye sağlık sisteminde dünyada birinci olmuş, Türkiye'de o kadar şeyler yapılmış fakat gündemimiz karşı tarafta 5-6 kişi!

 Mine Kırıkkanat, Fatih portakal, Can Ataklı, Ayşenur Arslan bu 5-6 kişiye bütün AK parti camiası cevap yetiştirmeye çalışıyor!

Evet, önemli bir konuya geldik.  6-7 sene de gündemi tamamen AK parti oluştururken son yıllarda gündemi CHP oluşturuyorve AK Parti ona laf yetiştiriyor. Önemli ve ölümcül hatalardan bir tanesi de bu.

 Gündem belirleyemeyip CHP’li 3-5 ahlaksıza gece gündüz laf yetiştirmeye çalışıyoruz. Bir örnek vereyim belediye başkanı seçimlerinde ev ziyareti yapıyoruz.

Şunu gördüm; belediye seçimleri var, belediyenin hizmetlerini anlatmamız gerekirken giden arkadaşlar -ben ona yüksek siyaset diyorum- gittikleri evlerde yüksek siyaset yapıyorlar.

 Ya yapmayın diyorum kardeşim, bunu zaten Tayyip Erdoğan yapıyor, teşkilatları yapıyor. Gittiğimiz evde Amerikan şöyle İsrail böyle Suriye politikası bu CHP bunu dedi vs.

 Ya arkadaş, bak belediye o kadar hizmet yapmış ilçemizde 8 tane yüzme havuzu yapılmış bu adamların bundan haberi yok. İşte bunu anlatalım. Bilgi evleri var, çocuklar orada; internet var, kitaplar var, yazıcı var, çıktı var çocuklar gidiyorlar ödevlerini yapıyorlar.

 İşte orada İSMEK var, burada bu var, burada şu var, tiyatro var bunları anlatalım.Belediye seçimi bu... Ben bunları anlatmadıkça o ailenin henüz mahallesindeki hizmetlerden haberi yok.

AK Parti'nin hizmetlerini anlatamamasından bir örnek vereyim. Bahçelievler'de oturuyorum. Bahçelievler'de şu an mevcutta 8 tane yüzme havuzu var. 20 sene önce yüzme havuzu dediğin Türkiye'nin elitlerinin gidebileceği 5 yıldızlı otelde olan havuzlar olurdu.

 Benim evimin sağında solunda birer kilometre mesafede 3 tane belediyenin havuzu var. İçinde fitnessvar, saunası var belediye bunu anlatamamış ki. Adamın 200 metre evin yanında havuz var, bilgi evi var orada çocuklar ödev verildiğinde gidiyorlar ve her şeyleri bedava.

Ama o mahalledeki seçmenin bundan haberi yok.

Bir sonraki yazıda buradan devam edelim..

 

Ufuk Coşkun / Parantez Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum