Türkiye'den Libya'da kritik bir hamle!

Türkiye'den Libya'da kritik bir hamle!

Hafter'in elinden alınan Vatiyye Askeri Hava Üssü'nde tuzak bomba temizliği yapılırken, üssün kullanımının Türkiye'ye verilmesi gündeme geldi. Üste SİHA ve Hava savunma sistemlerinin konumlandırılacağı öğrenildi.

Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Serrac'ın Ankara ziyaretinde, önümüzdeki süreçte yürütülecek iş birliği çalışmaları ortaya konuldu. Türkiye, 9 yıldır süren savaşın yol açtığı yıkımın giderilmesinde de Libya için önemli katkılar sunacak. Askeri olarak Libya ordusunun yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışmalar sürerken, petrol sahalarında sondaj faaliyetleri, kentlerde ise müteahhitlik hizmetleri peş peşe başlatılacak.

siha.jpg

İHA-SİHA Üssü Olacak

Ankara-Trablus arasındaki askeri işbirliği bir üst safhaya taşınıyor. Halen tuzaklamalara karşı arama-tarama çalışmalarının yapıldığı ve altyapının onarıldığı Vatiyye Askeri Hava Üssü'nün Türkiye'nin kullanımına verilmesi düşünülüyor. Üsse, Libya harekâtını başarıya ulaştıran Türk milli İHA/SİHA sistemleri ile hava savunma sistemlerinin konuşlandırılması planlanıyor.

Yeni Şafak'ın haberine göre bu doğrultuda Misrata Limanı'nın daimi konuşlanma için deniz üssüne çevrilmesi düşünülüyor. Ayrıca Libya'da deniz sahalarından petrol çıkarma konusunda en büyük hisse de Türkiye'ye ait olacak. Bölgedeki sondaj faaliyetlerinin güvenliği için Türk gemilerinin varlığı zaruri görülüyor.

petrol.jpg

Türkiye Petrol Çıkaracak

Libya'da deniz sahalarından petrol çıkarma konusunda en büyük hisse Türkiye'ye ait olacak. petrolünü çıkaramadığı için önemli ekonomik zorluklar yaşayan Libya'da Türkiye sadece deniz yetki alanlarında değil, karada da petrol çıkarma faaliyetlerine katkı sunacak. Türkiye Petrolleri'nin (TP) ilk aşamada Misrata, Hafter milislerinin tamamen temizlenmesi sonrası Libya doğusunda petrol çıkarma sürecinin tümü için hizmet vereceği kaydediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.