TRT 40 bin TL'ye tarihi konu alan dizinin senaryosuna bile müdahale ediyor!

TRT 40 bin TL'ye tarihi konu alan dizinin senaryosuna bile müdahale ediyor!

TRT'de yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizisinin yayınlanan son bölümüne Çorum Belediyesi'nin girişimleriyle Çorumlu Yedi Sekiz Hasan Paşa ve leblebi sahnesi eklendi. belediyenin bu sahne için yapımcı şirkete 40 bin lira ödediği ileri sürüldü.

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşkın, bir hafta önce belediyeye ait resmi internet sitesinden TRT 1’de yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizisinde Çorumlu Yedi Sekiz Hasan Paşa ve leblebinin yer alacağını duyurdu. Yaptığı açıklamada Aşgın, “Belediyemizin girişimleri sonucu dizi yapımcıları ile görüşülerek Çorumlu Yedi Sekiz Hasan Paşa'nın Sultan Abdülhamid döneminin önemi figürleri arasında yer aldığı belirtildi ve dizi yapımcıları da bu fikre sıcak bakarak Hasan Paşa ve Çorum'un da senaryoya dahil edildi” denilerek dizide Çorumlu 7-8 Hasan Paşa'nın yanı sıra Çorum Leblebisinin de vurgulanacağını belirtti.

40 BİN LİRAYA SENARYOYU DEĞİŞTİRİYOR LAR

Sinema sanatçısı Bülent İnal’ın canlandırdığı Payitaht Abdülhamid dizisinin 27 Kasım Cuma akşamı yayınlanan son bölümünün senaryosuna Çorumlu Yedi Sekiz Hasan Paşa ve leblebi sahnesi yapımcı şirket tarafından eklendi. Ama Sayıştay’ın 2018 yılı raporlarına göre 414 milyon lira borcu olduğu tespit edilen  belediyenin senaryoya sonradan eklenen bu sahneler için şirkete 40 bin lira ödediği ileri sürüldü.

Dizide Tavşanlı leblebisinin faydaları anlatılırken Hasan Paşa hakkında da bilgi verildi. Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada Çorum'un yetiştirdiği en önemli isimler arasında yer alan Yedi Sekiz Hasan Paşa'nın TRT'nin en sevilen dizileri arasında yer alan Payitaht Abdülhamid dizisinde yer alması ilgi çekerken böyle tarihi değerleri konu alan bir dizinin senaryosunun 40 bin TL ye değiştirilebiliyor olması tepki topladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.