Tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu, Hakk'ın rahmetine kavuştu!

Tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu, Hakk'ın rahmetine kavuştu!

Yavuz Bahadıroğlu, bir süredir hastanede tedavi görüyordu...

Geçtiğimiz Kasım ayında geçirdiği kalp krizi sonrası tedavisi süren Yavuz Bahadıroğlu'nun ölüm haberi oğlu Mücahit Birinci tarafından açıklandı.

yanik-bugdaylar.jpg

Mücahit Birinci şahsi hesabından yazdığı mesajda, “Yolumu aydınlatan, mücadelesi ile bana ilham veren, bir neslin doğru yetişmesine vesile olan babamız Niyazi Birinci (Yavuz Bahadıroğlu), Allah'ın rahmetine yürüdü. Rahman ve Rahim olan Allah, ona şefkati ile muamele etsin. Başımız sağ olsun. El Fatiha... "ifadelerini kullandı.

İstanbul'da vefat eden 76 yaşındaki Yavuz Bahadıroğlu bir çok kitaba imza attı.

Yakın döneme kadar tarih içerikli Televizyon ve radyo programlarına devam eden Bahadıroğlu Akit Gazetesi'nde de yazı yazıyordu.

yavuz-bahadiroglu-iki.png

Yavuz Bahadıroğlu (Niyazi Birinci) kimdir?

Gerçek adı Niyazi Birinci olan Yavuz Bahadıroğlu 1945 yılında Rize'nin Pazar ilçesine bağlı Hisarlı köyünde doğdu. Türk roman ve hikâye yazarı, gazeteci, radyo programcısı. Köşe yazılarında, kitaplarında Yavuz Bahadıroğlu mahlasını kullanmaktadır. 1971'de İstanbul’da gazeteciliğe başladı. Yeni Asya - Yeni Nesil gazetesinde muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı. Gazete, dergi ve şirket yöneticisi olarak çalıştı. Gazeteciliğini muhabir ve röportajcı olarak sürdürürken, çocuklara yönelik eserler üretti. Yüzlerce çocuk romanı, hikâye yayımlandı. Aynı dönemde Yeni Asya - Yeni Nesil gazetesinde Yavuz Bahadıroğlu, Şeref Baysal ve Veysel Akpınar isimleriyle köşe yazıları yazdı.

Asıl çıkışını Yavuz Bahadıroğlu ismiyle yazdığı romanlarla yaptı. İlk romanı Sunguroğlu ve ardından yazdığı Buhara Yanıyor romanı ülkenin en çok satan romanlarından oldu. Genelde Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli dönemlerini ele alan otuzu aşkın romanı vardır. Son çıkan kitaplarından biri Biz Osmanlıyız'dır. Yavuz Bahadıroğlu, roman, çocuk kitapları, hikâye, araştırma, oyunlar, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere yüzlerce çalışmaya imza attı. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konularda binlerce konferans verdi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödüller aldı, iki kitabı Kültür Bakanlığı tarafından yayımlandı. Halen ulusal bir radyoda günlük yorumlar yapıyor ve Yeni Akit gazetesinde köşe yazarlığını sürdürüyor. Ayrıca Moral FM'de günlük yorumlar yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.