Salgında "ikinci dalga" olur mu?

Salgında "ikinci dalga" olur mu?

Bilim Kurulu üyesi cevapladı...

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs salgınında "ikinci dalga olur mu?" sorusuna YouTube kanalından yayınladığı bir video ile cevab verdi.

Bayramdan sonra sayıların daha da düşeceğini ifade eden Özlü; Türkiye’nin ikinci dalga olasılığından ziyade birinci dalgayı bitirmek üzerine düşünmesi gerektiğini ifade ederek şöyle dedi:

“‘İkinci dalga olur mu, ne yapmamız gerek’ diye soruluyor. Türkiye için şu anda ikinci dalga olasılığından ziyade birinci dalgayı tam olarak düşürmek üzerine odaklanmalıyız.  Çünkü biz henüz birinci dalgayı atlatmış değiliz, bitirmek üzereyiz, iyi gidiyor. Şu an itibarıyla eğer bir gecikme olmazsa bayram sonrasında daha da rakamların düşeceğini ve kontrolün artacağını umuyorum. Ama beklenmedik bir kalabalıklaşma olursa özellikle bayram göz önüne alındığında bu süre uzayabilir, tekrar bir miktar geriye dönüş olabilir" 

"Günlük dalgalanmalar oldu, ama makul ve öngörülebilir düzeyde..."

Sosyal yaşama dönüş sürecinde önemli ölçüde bir geri dönüş yaşanmadığına dikkat çeken Özlü, “Gördüğüm kadarıyla bugüne kadar kontrollü sosyal yaşama geçiş döneminde de önemli ölçüde bir geriye dönüş olmadı. Günlük dalgalanmalar oldu; ama bunlar makul düzeyde öngörülebilir düzeyde kaldı. Bu da sevindirici. Bence ikinci dalga olasılığı daha sonra ortaya çıkacak bir risk, şu anda biz birinci dalganın bir an önce tamamlanması noktasında hepimiz gayret ediyor olmalıyız. Tedbirlerimizi aksatmamalıyız, bir an önce bu süreci bitirmeliyiz” diye konuştu.

"İkinci dalga" yaşanma ihtimali her zaman var..."

Özlü, Çin, Singapur ve Güney Kore gibi ülkelerde salgın kontrol altına alındıktan sonra vakaların görülmeye devam ettiğini hatırlatarak Özlü, ikinci dalga ihtimalinin her zaman olduğunu söyledi.

Özlü, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı;

İkinci dalga olasılığı hep var. Çin’de, Güney Kore’de, Singapur’da birinci dalgayı kontrol altına almış ülkelerde aradan zaman geçtikten sonra tekrar vakalar görülebiliyor. Ama ikinci dalga konusunda biz birinci dalgaya göre daha donanımlı, daha deneyimliyiz, daha başarılı olacağımıza inanıyorum. Çünkü virüsü tanıdık, onunla başa çıkabileceğimizi biliyoruz, aldığımız tedbirlerin işe yaradığını gördük, virüsü yenebileceğimizi gördük. Dolayısıyla ikinci dalga konusunda, elbette böyle bir olasılık var ama onun kontrolü daha kolay olabilecektir diye düşünüyorum. Türkiye’de sosyal hayata geçişte ikinci dalgayı başlatmayacak kontrollü bir şekilde geçiş planlanıyor. Bunlara dikkat edilirse ikinci dalga Türkiye’de olmayacaktır, olmaması gerekir. 'Kontrollü sosyal' hayat denmesinin sebebi zaten bu. Yani ikinci dalgaya izin vermeyecek şekilde tedbirler alınarak normalleşmeye geçmemiz lazım.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.