Mehmet Şimşek Kimdir?

Mehmet Şimşek Kimdir?

Bir zamanların konuşulan ismi Mehmet Şimşek Kimdir? 23., 24., 25. ve 26. dönem AK Parti milletvekilliği yapmış olan Dünyanın en etkili 500 kişisinden birisi Şimşek hakkında bilinenler nelerdir?

1 Ocak 1967 tarihinde Mehmet Şimşek Batman'ın Gercüş ilçesinin küçük bir köyü olan Arıca'da doğdu. Sekiz çocuklu ve ü tarımla uğraşan bir ailenin en küçük çocuğuydu. Annesi o 5 yaşındayken vefat etmiştir ve ablaları dönemin şartlarından dolayı eğitim alamamışlardır. İlkokulun ilk iki yılını köyünde okumuştur. Fakat abisi Nazmi, öğretmen olduğu için ilkokul eğitiminin geri kalanını onun öğretmenlik mesleğini icra ettiği Batman'da bitirmiştir ve Türkçe konuşmayı burada öğrenmiştir. Mehmet Şimşek Ortaokulu İmam hatip'te okumuştur ve lise eğitimini Gercüş'te bulunan Gercüş Lisesinde bitirmiştir. Üniversite eğitimini alabilmek için Ankara'ya gitmiştir ve 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Aynı fakültede yaklaşık bir yıl araştırma görevlisi olarak çalışmıştır ve bir süre akademik faaliyetlerini sürdürmüştür. Zaman zaman derslere girerek öğretmenlik de yapmıştır. EtiBank bursu ile lisans ve master yapmak amacıyla İngiltere'ye gitmiştir. Yüksek lisansını University of Exeter'de tamamlamıştır. İngiltere'de eğitim alırken babası vefat etmiştir. Finans ve ekonomi dalında yüksek lisans derecesini almaya hak kazandıktan sonra Türkiye'ye geri dönmüştür.

İŞ HAYATINDA MEHMET ŞİMŞEK KİMDİR?

Şimşek, Türkiye'ye geri döndüğünde üç ay süreliğine EtiBank'ta çalışmıştır. 1993 yılında mecburi hizmet için geldiği Türkiye'de verilen görevde çalışırken Hürriyet gazetesi'ndeki iş ilanlarına bakarken Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği'nin ekonomist aradığına ilişkin ilanı görünce açılan sınava girerek işe alınmıştır. ABD'nin büyükelçiliğinde Türkiye ekonomisi üzerine birtakım analizler yapılan bir bölümde ''Kıdemli ekonomist'' sıfatıyla 4 yıl çalışmıştır. Aldığı maaşın neredeyse tümünü mecburi hizmet olarak EtiBank borç taksitlerini beş yıl süreyle ödemeye ayırmıştır. Burada 4 yakın süren dönemin ardından 1997 yılında ABD'de oturma izni almıştır ve New York' a taşınmıştır. UBS Bank'ın Hisse Senedi Analiz Birimi'nde işe başladı ancak kısa bir süre sonra 1998'in başında İstanbul'a dönmüştür ve burada Deutsche - Bender Menkul Değerler'inde çalışmaya başlamıştır ve yaklaşık 2 yıl kadar bu işte kalmıştır. İki ayrı yabancı yatırım ve danışmanlık şirketlerinden - Merril Lynch ve CSFB- teklif almıştır. Merril Lynch'i tercih ederek Türkiye'nin de içinde bulunduğu Akdeniz Bölgesi sorumluluğunu üslenmiştir ve bu ülkelerin makro analizlerini yapan birimde çalışmaya başlamıştır. Kısa bir süre sonra Orta Avrupa ve Rusya da analizlerinin kapsamına dahil oldu ve bu görevi esnasında ilgili bölge ülkelerinin başbakan ve başkan düzeyinde çok sayıda yetkilisiyle görüşmeler yapmıştır. Çok geçmeden 2005 yılı sonunda Merril Lynch Gelişmekte olan Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanlığına getirilmiştir. Merkez Bankası Başkanlığı'na aday gösterilmiştir fakat ataması Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmamıştır. 

SİYASET VE MEHMET ŞİMŞEK

Şimşek, 2007 Türkiye genel seçimleri'nde AK Parti Gaziantep milletvekili olarak ilk kez Meclise girmiştir ve Recep Tayyip Erdoğan'ın kurmuş olduğu 60. Türkiye Hükûmeti'nde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak yer almıştır ve 29 Ağustos 2007 tarihinde görevine başlamıştır. Ekonomiden sorumlu devlet Bakanlığı görevinin yanı sıra 2007 yılından itibaren Yüksek Planlama Kurulu, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir.1 Mayıs 2009 tarihine kadar bu görevi yürüten Şimşek, bu tarihte ilan edilen kabine değişikliği ile Maliye Bakanlığı görevine getirilmiştir. Haziran 2011 Seçimleri'nde de AK Parti Batman miletvekili olarak seçilerek meclisteki yerini korumuş olan Şimşek, kurulan 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde yeniden Maliye Bakanlığı görevine getirilmiştir.  Haziran 2015 Seçimleri'nde AK Parti Gaziantep miletvekili olarak tekrar meclise girmiştir.

22 Mayıs 2016 tarihinde Ahmet Davutoğlu istifa etmesinin ardından Binali Yıldırımın kurduğu 65. Türkiye Hükümetinde Başbakan yardımcısı olarak yer almıştır. Kurulan yeni hükümette Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun başkanlığı Şimşek'ten alınarak Binali Yıldırım'a verilmiştir.

“Emerging Markets” Dergisi tarafından 2013 yılında " Yükselen Avrupa’da Yılın Maliye Bakanı" seçildi. Aynı yıl “Foreign Policy” Dergisi tarafından da dünyanın en etkili 500 kişisinden biri olarak gösterildi. Mehmet Şimşek, 2007 yılından beri dördü de milletvekili seçimi olmak üzere toplam dört farklı seçime katıldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.