Dünya Kudüs Günü´ne sosyal mesafe tedbiri

Dünya Kudüs Günü´ne sosyal mesafe tedbiri

Türkiye geneli çok sayıda Sivil toplum kuruluşunun bir arada olduğu Kudüs Günü Platformu sosyal mesafeli eylemleriyle gündemde yerini aldı.

Türkiye genelinde birçok STK’nın destek verdiği Dünya Kudüs Günü Platformu, Ramazan ayının son Cuması kutlanan Dünya Kudüs Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.

Daha önce başta İstanbul olmak üzere vatandaşların Türkiye´nin birçok kentinde ev ve iş yerlerini Filistin bayraklarıyla donattığını Parantez Haber  gündeme getirmişti. Platform, Kudüs Günü münasebetiyle geçtiğimiz gün araç konvoyu olarak başlattığı etkinlikleri  bugün ise İstanbul Fatih´te Saraçhane Parkı´nda  çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla "sosyal mesafe kuralı" tedbiriyle gerçekleştirdi.

Basın açıklaması ve sloganlar eşliğinde program tamamlandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Osmanlı imparatorluğunun yıkılmasının ardından İslam ümmeti açısından ikinci büyük musibet kuşkusuz ki, Filistin’in İngilizler tarafından işgali ve “İsrail” adı altında siyonist bir rejimin Filistin toprakları üzerinde kurulması olmuştur. İslam Ümmeti’nin karşılaştığı en büyük felaket (nekbe) bugün Filistin toprakları üzerinde bu siyonist yapının varlığının devam etmesi ve Kudüs’ümüzün bu siyonistlerin işgali altında olmasıdır. 

Dünya Kudüs günü, İslam ümmeti açısından vahdet ve kardeşlik günüdür; İslam’ın ve ümmetimizin azılı ve küstah düşmanlarına karşı yüreklerimizi ve bileklerimizi birleştirip Kudüs’ümüzle kucaklaşma günüdür. Kudüs günü, İslam’ın mübarek ve mukaddes kıldığı topraklar üzerinde hiç bir gayri meşru yapının duramayacağını, Filistin halkının vatanlarından, haklarından, özgürlüklerinden ve onurlarından mahrum bırakılmasının kesinlikle kabul edilmeyeceğini ve mukaddesatımızın siyonistlerin çizmeleri altında çiğnenmesine göz yumulmayacağını haykırmanın günüdür! Kudüs günü, özgür Kudüs için Allah Subhanehu ve Teala ile ahitleşme ve Kudüs’ümüzün özgürlüğü uğruna kurban sunduğumuz tüm şehitlerimizle misakımızı tazelemenin günüdür.

Koranavirüs salgını dolayısıyla, bütün dünyada alınan önlemler ve getirilen kısıtlamalar, doğal olarak her yıl düzenlenen Kudüs günü eylem ve etkinliklerinin bu sene daha farklı şekillerde düzenlenmesini beraberinde getirmiştir. Kamuoyunda Filistin davasını ve Kudüs mücadelesini canlı tutacak yol ve yöntemler inşallah bu Kudüs günün de tarihe farklı bir şekilde kaydedilecektir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.