Bakanlıktan, Covid-19´a karşı Vatandaşlara Telefonla Psikolojik Destek

Bakanlıktan, Covid-19´a karşı Vatandaşlara Telefonla Psikolojik Destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 65 yaş üstü vatandaşlar başta olmak üzere engelliler, şehit yakınları ve gaziler ile karantina altında olan, talepte bulunan tüm vatandaşlara telefonla psikolojik destek hizmeti sunuyor.

Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında izole durumda bulunan ya da yurtlarda karantina altında olup süreçten etkilenen, çeşitli sorunlar yaşayan, kendini mutsuz hisseden, hanesinde engelli olup onların bakımını yapan ve sürekli evde bulunmaktan dolayı sıkıntı yaşayan kişilere yönelik telefonla Covid-19 Psikolojik Destek hizmeti sunuyor. Destekler, psikolog, psikolojik danışman ve sosyal çalışmacılardan oluşan görevliler tarafından veriliyor. Mesleki personel, talep olmasa bile 65 yaş üstü kişileri telefonla arayarak hem gereksinimlerini öğreniyor hem de onlara moral destek sağlıyor. Psikolojik destek görüşme süreleri 20-30 dakika arasında değişiyor. İhtiyaç halinde vatandaşların periyodik aralıklarla takibi de yapılıyor.

Destek hatları bazı illerde 08.00-17.30, bazı illerde 08.00-20.00, bazı illerde 08.00-24.00 saatlerinde, bazı illerde de 7/24 hizmet sunuyor.

Psikolojik destek hizmetleri kapsamında, vatandaşların koronavirüs, COVİD-19 hastalığı, hastalıktan korunma yolları, korunmak amacıyla belirlenen 14 kural ile ilgili bilgilendirilmeleri de sağlanıyor. Ailevi, psikososyal veya ekonomik sorun analizleri yapılarak, ihtiyaç duydukları alanlarda danışmalık hizmetleri uygulanıyor ve uygun hizmetlere erişimleri sağlanıyor.

13 BİNDEN FAZLA VATANDAŞ DESTEK ALDI

Ayrıca aile iletişimini güçlendirici ve çocuk gelişimini destekleyen etkinlikler konularında rehberlik hizmeti de verilerek, vatandaşların karşılaştıkları sorunlar ile baş etme becerilerinin geliştirilmesine yönelik görüşmeler gerçekleştiriliyor. Covid-19 Türkiye’de görüldüğünden bu yana verilmeye başlanan ve devamındaki süreçte yoğunlaşan hizmet kapsamında 7-15 Nisan haftasında, ülke genelinde telefonla verilen psikolojik destek 13 bini geçti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.