Korona için Yerli İlaç müjdesi.

Korona için Yerli İlaç müjdesi.

Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Teknopark, Korona virüs tedavisinde kullanılan ve daha önce onaylanan iki ilaca ek olarak iki ilacın daha çalışılması için onay aldı.

Sabah’tan Hayrettin Şaşmaz’ın haberine göre, Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Teknopark, korona virüs tedavisinde kullanılan ve daha önce onaylanan iki ilaca ek olarak iki ilacın daha çalışılması için onay aldı.

Onay Bekleyen İlaçlarımız Var

Rektör Prof. Dr. Ali Gür, "İki ilacımızın daha biyo-eşdeğerlik çalışmasına Sağlık Bakanlığımız tarafından onay verilmesiyle, COVİD-19 tedavisinde kullanımı için onay verilen yerli ve milli ilaç sayımız dörde yükseldi. Diğer taraftan onay bekleyen birkaç ilaç çalışmamız daha devam etmektedir. Bu ülkemiz ve üniversitemiz adına gurur vericidir" dedi.

gaziantep-uni.jpg

İlaçların Yerli ve Milli Muadillerini Geliştiriyoruz

Korona virüs ile mücadele kapsamında GAÜN Teknopark'ta yürütülen çalışmalar doğrultusunda, Covid-19 tedavisinde kullanılan ithal ilaçların yerli muadillerinin geliştirilmesine yönelik olarak devam eden biyo-eşdeğerlik çalışmalarında önemli bir başarıya daha imza atıldı. Rektör Prof. Dr. Ali Gür, "Çalışmalar, biyoyararlanım / biyoeşdeğerlik etik kurulunun ve ardından TİTCK/Sağlık Bakanlığı onayı ile başlamaya uygun hale geldi. Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Teknopark Firması Farmagen IKU Merkezi ortaklığı ile devam eden çalışmalarımız neticesinde, hastalarımızın kullanabilmesi için yurt dışından ithal edilen Covid-19 tedavi ilaçlarının yerli ve milli eşdeğerini (muadil) geliştiriyoruz" dedi.

ilac.jpg

Çalışmaların tamamlanmasının ardından, ilaç sektörünün öncü firmaları aracılığıyla Türkiye'de Covid-19 tedavisinde kullanılan Lopinavir/Ritonavir, Favipiravir ve Umifenovir adlı ilaçların yerli eşdeğerleri (muadil) piyasaya verilebilecek. Prof. Dr. Gür, "Dünya'nın yaşadığı bu kritik dönemde; Teknoparkımız ve Yerli İlaç Sanayisinin, Üniversitemiz ile el ele vererek yaptıkları bu çok önemli çalışmalarla Sağlık Bakanlığımız ve halkımızın bu salgınla mücadelede çözüm ortağı olması bizleri gururlandırmıştır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.