İlginç eylem:  "65 yaş üstüne 'özgürlük'  "

İlginç eylem: "65 yaş üstüne 'özgürlük' "

Korona virüs salgını sürecinde 1 Haziran itibariyle, ‘normalleşme’ süreci başlatıldı. Süreç kapsamında sağlıklarının korunması amacıyla kısıtlamaları süren bir grup 65 yaş üstü vatandaş ilginç bir eylem gerçekleştirdi.

Beyoğlu Cihangir’de toplanan yaklaşık 20 kişi, “Salgının günah keçisi olmak istemiyoruz. Korunmaya muhtaç değiliz” gibi ilginç sloganıyla sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını talep etti. Türkiye’de 65 yaş üzeri kuşağın “Üzerine düşeni yaptığı” vurgulanırken; gelinen noktada işi olanlara izin verilirken kayıt dışı çalışan 65 yaş üstü binlerce kişinin ‘eve hapsolduğu’na da dikkat çekildi.

 'YETERİNCE SABRETTİK'

Hareketsizliğin bu kuşakta tansiyon, şeker ve kalp gibi hastalıkları tetiklediği hatırlatılan açıklamada, bu durumun gözden geçirilmesi istendi. Bu kuşağın artık pazara, alışverişe, bankaya ve sağlık kuruluşlarına gidebilmesi talep edilirken, “Yeterince, 90 günlük bir mücadele içinde sabırla, metanetle evde oturan bu kuşak için artık özgürlük istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.Basın açıklamasının sonunda bir katılımcının “Özgürlük istiyoruz, özgürlük! 18 yaş da ölüyor, 65 yaş da ölüyor. Bizleri mahkum ettiniz. ” diye isyan etti. Eyleme katılan vatandaşların bir kısmının 65 yaşın altında olması ise dikkatleri çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.