FETÖ aday numaralarını kodlayarak örgüt üyelerini TSK’ya yerleştirmiş

FETÖ aday numaralarını kodlayarak örgüt üyelerini TSK’ya yerleştirmiş

Fetullahçı Terör Örgütü’nün TSK’daki yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan şüphelilerinin itirafları, ihanet şebekesinin sızma taktiklerini bir kez daha ortaya çıkardı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturması kapsamında gözaltına alınanların ifade verme işlemleri devam ediyor. Şüphelilerin terör örgütünün mahrem imamları ile ankesörlü hatlardan görüştükleri tespit edilen ve bir kısmı hakkında örgüt ile irtibatlı ve iltisaklı olduklarına dair ifade bulunuyordu.  Şüphelilerin dağılımı 8’i aktif görevde olmak üzere 27’si Deniz, Hava ve Kara kuvvetleri komutanlıkları personeli, 10’u askeri öğrenci, 7’si “mahrem imam” olmak üzere toplam 44 kişiydi.

Gözaltında bulunan şüphelilerden 10’u etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanma talebiyle örgütün çözülmesi yönünde ifade verdi.

sifre-bilgisayar.jpg

Adayların numaraları kodlandı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 2013 yılı Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Öğrenci Seçim Mülakat Sınavı’na müracaat eden adayların, aday numaralarının kodlandığı, bu hususun, mahrem şahıslar tarafından komisyonda görev alan mensuplarına bildirildiği tespit edildi.

Kodlama sistemine göre, 6 haneli olan aday numaralarının 2. ve 3. hanelerindeki rakamların toplamı 9, 10, 11 ve 12 olanların, örgüt tarafından TSK’ye alınması istenilenler olduğu belirlendi.

Söz konusu sınava 18 bin 465 adayın girdiği, 5 bin 326 adayın, aday numarasının bu şekilde kodlandığı, alınan ifadelerden ve bilirkişi raporundan tespit edildi.

Gözaltına alınan 3 şüphelinin aday numaralarının örgüt kodlamasına uyduğu, bu şekilde örgüt mensubu kurul üyelerinin örgütün mimlediği öğrencileri tanıyarak mülakattan sorunsuzca geçirdiği, “örgüt abileri” vasıtası ile örgüte mensup öğrencilere kodlama verildiği ve bu şekilde askeriyeye eleman kazandırıldığı belirlendi.

Öğrencilere “askeri mülakat tatbikatı” yaptırıldı

Şüpheliler, “örgüt abileri”nin himayesinde bulunan öğrencilere “askeri mülakat tatbikatı” yaptırdığını, askeri sınavları kazanacaklarını söyleyerek çocukları motive ettiklerini, öğrencileri uzaktan takip ettiğini, askeri okulu kazanan öğrencileri başka bir “örgüt abisi”ne devrettiklerini, bu “örgüt abisi”nin 15 günde 1 kez çocukların bulunduğu ile giderek bu çocuklarla temas kurduğunu ve örgüt sempatizanlarının evlerinde buluştuklarını anlattı.

Buluşmalarda bir sonraki buluşma tarihinin kararlaştırıldığını dile getiren şüpheliler, öğrencilerden “örgüt abisi” ile kesinlikle telefon ile irtibat kurmamalarının, zorunlu durumlarda aramak için de “örgüt abisi”nin telefon numarasını herhangi bir kitaba karışık rakamlar içerisine yerleştirerek yazmalarının istendiğini, “örgüt abileri”nin de aynı yöntemi izlediğini söyledi.

Şüpheliler, bu buluşmalarda örgütsel sohbetler yapıldığını, okul hakkında abilerin bilgi istediğini, öğrenci buluşmaları aksatırsa “örgüt abisi” tarafından defalarca ankesörlü telefonlardan arandığını, öğrencilerin örgütsel faaliyetlerine devam etmeleri konusunda baskı kurulduğunu, örgütsel toplantılara katılmayan öğrencilere okulda örgüt üyesi askeri personeller tarafından ağır cezalar verildiğini kaydetti. Şüpheliler, “örgüt abileri”nin, yaz tatillerinde toplantıya gitmeyen öğrencilerin ailelerini ziyaret ederek ikna etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Öğrencilerin okuldan mezun olduktan sonra yine tanımadıkları bir “örgüt abisi” tarafından arandıklarını ve atamasının yapıldığı ilde birlikte kalacağı kişiler ile tanıştırıldıklarını anlatan şüpheliler, mezun olan öğrencilerin yine “örgüt abisi”nin talimatı doğrultusunda aynı evde ikamet ettiklerini, “örgüt abisi”nin ara sıra bu eve gelerek örgütsel faaliyet yürüttüğünü, maaşlarından “himmet” adı altında para talep ettiğini aktardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.