Etiket okuryazarlığı sağlığı da cebi de koruyor

Etiket okuryazarlığı sağlığı da cebi de koruyor

Gıda ürünlerinin arkasında bulunan etiketler çoğu zaman yeterince incelenmiyor. Etiketlerin doğru okunması, hem evlerde israfı hem de sürpriz rafta bozulmayı önlüyor. Bu sebeple etiket okuryazarlığı hem sağlık hem mali anlamda büyük önem taşıyor.

Gıda ürünlerinin ambalajında yer alan etiketler, gıdanın adeta kimlik kartı konumunda. Etiketler, gıda ile ilgili önemli detayları aktarsa da çoğu zaman tüketiciler tarafından okunmuyor. Kimileri etiketlerde bulunan yazıları anlamadığını ifade ederken, kimileri de etiket okumanın çok da gerekli olmadığını düşünüyor.

İSRAFA ENGEL

Halbuki etiketler bir yandan israfı önlemeye yardımcı olurken, diğer yandan işletmeleri daha iyi ürün üretme konusunda teşvik ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu konuda özel bir hassasiyeti bulunuyor.

TACİRİN MALİYETİ

Uyarıların çoğu, sağlık sebebiyle tüketiciye yapılsa da etiket bilgileri, üreteni, nakledeni, depolayanı ve perakende satış için rafa yerleştireni de ilgilendiriyor. Ürünlerin depoda veya rafta bozulması tüketicinin sağlığı kadar tacirin maliyetini de etkiliyor.

Otoriteler de toplumsal sağlığı koruyacağı için etiket okumaya büyük önem veriyor. Yetkililer, tüketicileri, etiketi incelemeye ve doğru okuyup anlamaya davet ediyor. Etiket inceleme ve doğru okuma alışkanlığının yaygınlaşması için önümüzdeki dönemde yeni çalışmaların yapılması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.