Bakan Soylu, Sahil Gözetleme Radar Sistemi'ne ait 13 istasyon kurulduğunu açıkladı

Bakan Soylu, Sahil Gözetleme Radar Sistemi'ne ait 13 istasyon kurulduğunu açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sahil Güvenlik Komutanlığının 38'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir başkanlığındaki heyeti makamında kabul etti.

İçişleri Bakanlığında gerçekleşen kabulde Sahil Güvenlik Komutanlığının 38. yılını kutlayan Bakan Süleyman Soylu, "Sahil Güvenlik Komutanlığımız uzattığı umut ve güven eliyle sadece 2019 yılında 4 bin 592 kişiyi denizden çekip almıştır" ifadelerini kullandı. Soylu ayrıca, Türkiye'nin vizyon niteliğindeki güvenlik sistemi olan Sahil Gözetleme Radar Projesi (SGRS) kapsamında 13 istasyon kurulduğunu belirtti. Soylu, "Bugün Türk Sahil Güvenlik Teşkilatı, üç büyük denizde ve bir iç denizde görev yapmaktadır. Bunun anlamı 8 bin 484 kilometre kıyı şeridi ve 378 bin kilometrekare, yani yaklaşık Türkiye'nin kara yüzölçümünün yarısı kadarlık bir deniz sorumluk sahası demektir. Mesaisi kapasitesinin yaklaşık yüzde 70'i göç meselesi ile ilgilidir. Bu arkadaşlarımız günlerce, hatta aylarca ailelerinin yüzünü görememektedir. Onların gördükleri ve bizim çoğu zaman kamuoyu ile paylaşamadığımız vicdanlarını yaralayan zor sahnelerden dolayı büyük bir ruhsal baskı ve stres altında, hakikaten insanlık imtihanı ile görevlerini yapmaktadır" diye konuştu.


"2016 YILINDA YÜZDE 71 OLAN PROFESYONELLEŞME ORANI DA YÜZDE 99,5 SEVİYESİNE ULAŞMIŞTIR"

Profesyonelleşme konusunda Sahil Güvenlik Komutanlığının iyi bir ivme yakaladığını belirten Bakan Soylu, "Sahil Güvenlik Komutanlığında 2016 yılındaki personel sayımız 5 bin 7, bugün ise yüzde 30'luk bir artış ile 6 bin 503 personele sahibiz. Ayrıca bu teşkilatımızda 2016 yılında yüzde 71 olan profesyonelleşme oranı da yüzde 99,5 seviyesine ulaşmıştır. Yani Sahil Güvenlik Komutanlığı bu konudaki profesyonelliğini tamamlamıştır diyebiliriz. Ahmet Kendir paşamıza ve ondan önce görev yapan bütün arkadaşlarımıza Sahil Güvenlik Komutanlığının profesyonelleşmesi konusunda selametle bir noktaya getirdikleri için teşekkürlerimi ifade emek istiyorum" dedi.

"Özellikle Ege Denizi'nin koy sayısı fazladır. Koy sayısı fazla olan Ege Denizi'nde göçmen ve diğer kaçakçılık türlerinin etkin takibinde hava araçlarımızdan ciddi bir şekilde istifade ettiğimizde belirtmek isterim. Bunların sayısını arttırmaya yönelik çalışmalarımız ve planlamalarımız sürmektedir. Dijital teknolojiler konusunda Türkiye'nin vizyon niteliğinde güvenlik sitemlerinden birisi SGRS (Sahil Gözetleme Radar Projesi) adını verdiğimiz radar projesi ile denizlerimizin her santimetrekaresini gözetleyebilme kabiliyeti kazanıyoruz. Şunu iftiharla söyleyebilirim 13 istasyon kuruldu. Diğerlerinin kurulma çalışmaları da devam ediyor. Bunun yanı sıra KAAN sınıfı yüksek süratli botlarımızın sayıları arttırarak, hızlı ve etkin müdahale kapasitesine ulaştık. Bunu geliştirmeye davam ediyoruz. Halihazırda sadece Ege Denizi'nde her gün ortalama 22 sahil güvenlik botu, 5 mobil radarla yaklaşık 350 saat ile 500 saat arasında görev yapıyor. Bunun yanısıra 3 helikopter ve keşif uçağıyla da Ege Denizi 7/24 gözlem altında tutulmaktadır. Şunu da belirtmek isterim ki Sahil Güvenlik Komutanlığımız tarihinde ilk kez bu kadar diğer kolluk birimleriyle yüksek uyum içerisindedir. Gerek jandarma, gerek emniyet ile ortaya koyduğu uyum Sahil Güvenlik Komutanlığının hem kapasitesini, hem verimliliğini hem de kaçakçılık ve göçmen konusundaki sonucun başarısını da etkilemektedir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.