ABD Senatosu'nda Türk F-35'lerini ilgilendiren skandal tasarı.

ABD Senatosu'nda Türk F-35'lerini ilgilendiren skandal tasarı.

Söz konusu tasarıda, Türkiye'nin F-35'lerini yakından ilgilendiren detay dikkat çekti. Tasarı, 6 Türk F-35 uçağının ABD Hava Kuvvetleri için tekrar yapılandırılıp, kullanılması yetkisini veriyor.

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi, 2021 mali yılı savunma bütçesine ilişkin tasarıyı onaylayarak Senato'ya gönderdi. F-35 uçaklarına ilişkin kısımda Türkiye ile ilgili "Türkiye F-35 programından çıkarıldığı için satın alınıp teslim edilmeyen 6 F-35 uçağının ABD Hava Kuvvetleri için yapılandırılıp, kullanılması yetkisini veriyor." denildi.

tr-f-35.jpeg

F-35 ve Türkiye Detayı

2021 mali yılı içinde 95 adet F-35 uçağının satın alınmasına onay verilirken bunların 60'ının konvansiyonel kalkış-iniş yapabilen F-35A, 12'sinin kısa pist kalkış ve dikey iniş yapabilen F-35B ve 23'ünün donanma için tasarlanan F-35C tipi olması öngörülüyor.

Türkiye ile ilgili " Türkiye F-35 programından çıkarıldığı için satın alınıp teslim edilmeyen 6 Türk F-35 uçağının ABD Hava Kuvvetleri için tekrar yapılandırılıp, kullanılması yetkisini veriyor." maddesi yer aldı.

Tasarı, Senato Genel Kurulunda kabul edildikten sonra Temsilciler Meclisinin ilgili komite ve genel kurulunda da kabul edilen versiyon ile birleştirilerek tek yasa tasarısı haline getirilmesi gerekiyor.

Tasarılar, tek tasarı haline getirildikten sonra Başkan Donald Trump'ın onayına sunulacak.

tr-f-35-1.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.