Ve Kılıçdaroğlu Amerika'da; "Bilim insanları ile dertleşecek"...

Ve Kılıçdaroğlu Amerika'da; "Bilim insanları ile dertleşecek"...

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Boston’a uçarken kendisine eşlik eden gazetecilere uçakta açıklama yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Amerika’ya gitti.

13 Ekim’e kadar sürecek ABD seyahati dün başladı.

Seçim sürecini ABD’ye taşıyacak olan Kılıçdaroğlu, bugün Boston’da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Harvard Üniversitesi’nden akademisyenler ve öğrencilerle buluşacak. Koch Kanser Enstitüsü’nde bir inceleme turu yapacak olan Kılıçdaroğlu, MIT’deki Nano Tur’a da katılacak.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Boston’a uçarken kendisine eşlik eden gazetecilere uçakta açıklama yaptı.

"Bilim insanları ile oturacağız, konuşacağız belki dertleşeceğiz"

ANKA’dan Duygu Güvenç’in takip ettiği seyahatte Kılıçdaroğlu, gezisinin Boston ayağının ilk aşama olduğunu anlatırken, şunları söyledi: 

Teknolojik gelişmelerden uzak bir siyaset anlayışımız var. Bu eski ideolojik kalıplardan siyasetin çıkması ve dünyaya yeni bir pencereden bakılması gerekiyor. Dünya değişiyor, üstelik hızla değişiyor. Ama siyaset kurumu değişmemeye bir anlamda ant içmiş gibi, değişmeme kararlılığını gösteriyor... Bunun için de Boston’a, MIT’e gidiyoruz; dünyanın bilim konusunda bir numaralı üniversitesi. Orada bilim insanları ile oturacağız, konuşacağız belki dertleşeceğiz. Bu birinci aşama. Bizim üniversitelerimiz ise kan kaybediyor. Bu çerçevede bakmak ve halkın dikkatini bu noktaya çekmek gerek.”

"Zamanlaması manidar"

Kılıçdaroğlu, ziyaretin zamanlamasına yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine de, “Tam vakti, tam zamanı, hatta biraz gecikmiş. Ne kadar erken adım atarsak, bilgiyi, bilimi, teknolojiyi ne kadar erken geliştirirsek Türkiye o kadar hızla büyüyecektir, kazanacaktır, ülkesinde çok güçlü bir ülke olacaktır” dedi.

Kılıçdaroğlu'nun ABD'yi icazet almaya gittiği eleştirileri yapılmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.