"Terör partisi HDP kapatılsın" diye çağrı yaptılar!

"Terör partisi HDP kapatılsın" diye çağrı yaptılar!

Türk Parlamenter Birliği Onursal Başkanı Hasan Korkmazcan'ın çağrısıyla ve bir çok ismin imzasıyla, "HDP kapatılsın" çağrısı yapıldı!

Türkiye’nin bir çok aydını ve kurumları bir araya gelerek 'HDP KAPATILSIN' başlıklı bir bildiri yayınladı.

Türk Parlamenterler Birliği Onursal Başkanı Hasan Korkmazcan’ın basın toplantısında kamuoyu ile paylaştığı bildiriye imza atan isimler, terör örgütü PKK'nın yasal partisi konumundaki HDP'nin kapatılmasını istedi. Açıklamada “Gazi Meclis terör sözcülerine açık tutulamaz” denildi.

hdp-kapatilsin-bildirisi-fotograf.jpg

Bildiriye çok sayıda politikacı, emekli subay, akademisyen, sivil toplum örgütü ve aydın da destek verdi. Diyarbakır Anneleri de 'HDP KAPATILSIN' bildirisinin altına imzalarını attı. Basın toplantısında Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür ile Türkiye Gençlik Birliği Genel Sekreteri (TGB) Okan Özkan da yer aldı.

hdp-kapatilsin-bildirisi.jpg

Yargıtay, hükümet ve TBMM'ye çağrı yaptılar

Bildiriye imza atan isimler şu çağrıyı yaptı:

Biz aşağıda imzası bulunanlar olarak ilan ediyoruz: HDP kapatılmalıdır. HDP bölücülerin, terörist ve terör destekçilerinin ve Anayasaya aykırı faaliyetlerin odağı haline gelmiştir. Anayasa, böyle bir yapının demokratik hukuk devleti kurumları içinde siyasi parti olarak serbestçe faaliyette bulunmasına cevaz vermemektedir. Anayasa ve Siyasi Partiler Kanununda öngörülen yaptırımların uygulanmasında ihmal göstermek ve bu durumun sürüp gitmesine göz yummak, Millet ve tarih önünde ağır bir sorumluluktur.

HDP’nin kapatılması için yasaların kendilerine sorumluluk yüklediği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nı, Hükümeti ve TBMM’de grubu bulunan partileri sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz.

(Kaynak: Aydınlık)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.