Skandal hamleleri ile ekonomik krize böyle davetiye çıkarmış!

Skandal hamleleri ile ekonomik krize böyle davetiye çıkarmış!

Faizlerin %150'lere çıktığı ve bankaların tek tek battığı yıllarda Faik Öztrak, 2001 krizinin baş aktörleri arasında yer aldı.

Son günlerde yaptığı skandal açıklamalar ile gündemden düşmeyen CHP sözcüsü Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında kendisini öve öve bitirememiş ve ekonomideki sözde başarılarından söz etmişti. Faik Öztrak her ne kadar başarılarından söz etse de ortaya çıkan rakamlar, Öztrak dönemindeki skandalları ve krizi gözler önüne serdi...

2000-2003 YILLARI ARASINDA KRİTİK GÖREVLERDE BULUNDU!

Faik Öztrak, 30 Ağustos 2000'de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkan Yardımcısı ve 16 Mart 2001'de Hazine Müsteşarı yapıldı bu görevinden de 21 Nisan 2003'te ayrıldı.

Faik Öztrak'ın BDDK ile başlayıp Hazine Müsteşarlığı ile devam eden 2,5 yıllık görev süresinde 13 bankaya el koyuldu ve bu bankalar sonraki süreçte tek tek battı.

gazete.jpg

40 BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI

Yaptığı basın açıklamasında kendini öven ve istihdamdan, işsizlerden bahseden Faik Öztrak sadece bankacılık sektöründe 1 yılda 40 bin kişinin işsiz kalmasına sebep oldu.

DEMİRBANK SKANDALI!

2001 ekonomik krizi döneminde batan bankalardan biri de Demirbank'tı. Demirbank çoğu ekonomiste göre biraz likidite desteği verilseydi ayakta kabilecekti fakat dönemin BDDK yetkilileri bu konuda hiç bir adım atmadı ve bankayı batırarak yabancılara satışını gerçekleştirdiler, bu skandallara imza atan ekibin içinde yine CHP'nin skandal ismi Faik Öztrak bulunuyordu.

demmibank.jpg

FAİZLER %190'LAR DÜZEYİNDEYDİ!

CHP'li Faik Öztrak düzenlediği basın toplantısında kendisini bolca övmüştü fakat Öztrak'ın ekonomideki aktörler arasında yer aldığı 2000-2003 yılları arasında faizler %190'ları dahi görmüştü. Türkiye'nin bugünlerdeki başarılı ekonomi politikalarını tüm dünya takdirle takip ediyorken, Öztrak Türkiye ekonomisinin güncel durumunu eleştirip, kendi dönemini övmeye kalkınca sosyal medyada da alay konusu oldu.

FAKİR DAHA ÇOK FAKİRLEŞTİ, ZENGİNLERİN PARASI KATLANDI!

Faik Öztrak'ın Türkiye'nin büyük krizlerle boğuştuğu dönemde ekibiyle birlikte, ülkeyi daha çok fakirleştirdiği ve ekonomik olarak dar gelirli sınıfı daha çok fakirliğe mahkum ettiği ortaya çıktı. Ayrıca bu dönemde zenginler de servetlerine servet eklediler...

MERKEZ BANKASI'NIN PİYASAYA LİRA VERMEYİ KESMESİ...

20-21 Şubat 2001'de Merkez Bankası, Anayasa Kitapçığı krizi sonrasında dolar fırlayınca piyasaya lira vermeyi kesti. O dönem medyada bu hamle 'dahiyane plan' olarak yorumlandı ama kısa süre geçmeden bu kararın kamu bankaları için adeta bir idam fermanı olduğu anlaşıldı. Kamu bankaları özel bankalara olan borçlarını ödeyemedi, sistem zincirleme olarak kilitlendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.