Kamuoyu "cambaza baktırılırken" İBB'de akıllara durgunluk veren "fırıldaklar" dönüyor!

Kamuoyu "cambaza baktırılırken" İBB'de akıllara durgunluk veren "fırıldaklar" dönüyor!

Ulus Haber, İBB'deki ihalede dönen fırıldakları ortaya çıkardı...

Ulus Haber sitesinde yer alan habere göre; Gezi olaylarında provokatörlük yapan Ekrem İmamoğlu'nun, seçim sonrasında İBB'ye Daire Başkanı olarak atadığı dönemin Taksim Platformu Dayanışma sözcüsü Tayfun Kahraman'ın, yetkilisi olduğu ihalede İBB kasasını nasıl boşalttığı ve parayı hangi yöne akıttığının ikinci perdesini yine Ulus haber ortaya çıkardı. Milyonlarca liralık vurgundaki kirli ilişkiler ise 'Pes'' dedirtti.

ibb-kasasini-boyle-bosalttilar.jpg

İBB'deki büyük vurgun sosyal medyada, #SavcıYokMuSavcı etiketi ile gündem oldu. Gazeteci Cengiz Alçayır, vurgunla ilgili yaptığı paylaşımda, "Baklava çalan çocukların apar topar cezaevine atıldığı bir ülkede, 1 ihalede 9 Milyon TL vurgun yapanları sorgulayacak hesaba çekecek savcı yok mu" diye yazdı...

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, İstanbul ilçelerinden Silivri ve Avcılar’daki binalarda deprem riski araştırması yapmak için ihaleye çıktı. 2000 yılı öncesine ait evler üzerinde yapılacak test denemelerinde her iki ilçenin deprem raporunun çıkarılması için ihaleye 2 firma eşlik etti. Katılımcılardan bir tanesi belediye şirketi BİMTAŞ A.Ş. diğeri ise  bu iş için 9 milyon 145 bin 423 TL.’lik teklif veren Promer Müşavirlik adlı firma oldu. Düşük teklif veren Promer adlı şirketin aksine, belediye şirketi BİMTAŞ ise 18 milyon 174 bin 547 TL. +KDV tutarında fahiş bir teklif verdi.

Tartışmalı ve şaibeli ihalenin yetkilisi Tayfun Kahraman düşük teklif veren şirketi eledikten sonra, belediye şirketi BİMTAŞ ile 02.12.2020’de masaya oturdu ve sözleşme imzaladı. Bu ilk skandalın ardından gelen ikinci büyük skandal da kirli ilişkiler zincirinin diğer halkasını oluşturdu.

İBB’den işi alan BİMTAŞ, işe hiç el sürmeden bu kez başka bir İBB şirketi İSTON ile masaya oturdu, ”Bu işi sen yap” dedi ve aralarındaki sözleşmede de bu işin maliyeti 13 milyon 404 bin 205 TL olarak belirlendi. BİMTAŞ, suya sabuna dokunmadan kasasına 5 milyon TL. koyarken, İSTON A.Ş.’de aynı uyanıklığı devam ettirdi, piyasan iki firmayı çağırarak ”Gelin size iş vereceğim” dedi.

İBB kasasından fazladan 7.5 milyon TL. çıktı

İSTON A.Ş. işi aldıktan 15 gün sonra 18.12. 2020’de  iki firmayı davet edip, ilkiyle 5 milyon 70 bin 456 TL.’lik, ikincisiyle de 5 milyon 521 bin 771 TL.2lik olmak üzere 10 milyon 592 bin 227 +KDV tutarında sözleşmeler imzaladı, o da suya sabuna dokunmadan kasasına yaklaşık 3 milyon TL.’lik bir kaynak aktardı. İmamoğlu yönetimi İBB kasasında kalması gereken 7 milyon 582 bin 320 TL. tutarındaki yüksek bir miktarı, böylesi bir kirli ilişkiyle kasadan kasaya aktarırken, Tayfun Kahraman-Ekrem İmamoğlu ikilisinin bu rant yoldaşlığı oldukça dikkat çekti.

belge-bir.jpgbelge-iki.jpegbelge-uc.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum