Canan Kaftancıoğlu Amerikan dergisinde; "Solcu, feminist ve LGBT yanlısı..."

Canan Kaftancıoğlu Amerikan dergisinde; "Solcu, feminist ve LGBT yanlısı..."

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bu haberi paylaşmadı...

ABD’nin etkili dış politika dergilerinden Foreign Policy (FP), CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu öven bir makale yayımladı.

Nick Ashdown imzasıyla 1 Mayıs 2020’de yayınlanan makalede Kaftancıoğlu’nun nitelikleri şöyle sıralanıyor: "Motosiklet süren, solcu, feminist, LGBT yanlısı…” Ama Kaftancıoğlu’nu FP sayfalarında övülmesinin gerekçesi tüm bu nitelemeleri pekiştiren şu açıklamayla tamamlanıyor: “Onun siyaset tarzı, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e sadakatle bağlı olan, ancak hem azınlıklara hem de dindar Müslümanlara karşı düşmanlıkla özdeşleştirilen kendi partisinin milliyetçi hizbinin zımni bir reddidir.

Makalede, “Canan Kaftancıoğlu, Türkiye'nin giderek daha etkili hale gelen muhalefetinin yükselişini körükledi ve Cumhurbaşkanının öfkesini kazandı” deniyor.

fp-abd-medyasi-canan-kaftancioglu.jpg

(...)

FP’nin, Canan Kaftancıoğlu’nun “başarıları”na dayanak bulmak için başvurduğu kaynaklardan birisi FETÖ firarisi eski CHP Parti Meclisi üyesi ve milletvekili Aykan Erdemir. Erdemir, Kaftancıoğlu’nu öve öve bitiremiyor: “O bir politikacı kadar aktivist. Sivil aktivizm alanındaki çalışmaları çok önemli ve çığır açıcıydı. Neredeyse eski çağla ilişkili stereotipik CHP'nin tam tersi gibi.

SOYKIRIMI SAVUN, ATATÜRK’E KARŞI ÇIK ABD’NİN DESTEĞİ AL

Kaftancıoğlu’nun ABD için makbul görüşleri de şu satırlarda yer alıyor: “Kaftancıoğlu, popüler ama tartışmalı bir isim olmaya devam ediyor. Kaftancıoğlu, Ermeni soykırımını tanıdı, devleti ‘seri katil’ olarak niteledi ve ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz demeyi reddediyorum biz onun yoldaşlarıyız’ twitiyle militan bir Kemalist sloganı eleştirerek parti içinde ve ülke çapında tartışmalara yol açan görüşler açıklamıştır.”

FP, parti içinde Kaftancıoğlu’nun görüşlerinin eleştirildiğine dikkat çekiyor: “Kaftancıoğlu’nun görüşleri, kendi partisi içinde, özellikle de yaşlı nesiller arasında onu tartışmalı bir figür haline getirdi.” Dergide gazeteci Nevşin Mengü’nün “Ondan nefret ediyorlar. Ondan tamamen nefret ediyorlar” sözlerine yer veriliyor. (Kaynak: Aydınlık)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.