Kahramanmaraş'tan üstatlara büyük vefa

Kahramanmaraş'tan üstatlara büyük vefa

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin kültür yayınları tarafından bir dönemin okul dergisi olarak hayata geçen Hamle dergisi 1952 Kasım ve 1958 Nisan ayına dek yayımlanan tüm sayıları bir araya getirilerek tekrar basıldı. 22 sayı tıpkı basımla yayında.

M. Nuri Pakdil,  Yaşar Nabi Nayır, Salah Birsel, Sezai Karakoç, Ergün Barlas, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Samim Kocagöz, Özdemir İnce, Şevket Yücel, Cahit Zarifoğlu, Alaeddin Özdenören, Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt ve Şevket Yüce gibi önemli isimlerin ilk eserlerinin yer aldığı Hamle, toplamda 22 sayı olarak yayımlanmıştı. Türk Edebiyatı ve fikir dünyasına önemli bir kaynak olan derginin birçok yazarı ise geçmişte iz bıraktığı gibi günümüzde hala konuşuluyor.

Derginin tekrar basılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Hamle’nin sadece kendi şehirleri için değil Türkiye için önemli bir değer olduğunu düşündüğünü bu anlamda yapılan kültür hizmetinin Türk Edebiyatı için değerli görülmesini istediklerini söyledi.

Yarım asır önce sadece bir okul dergisiydi

Gençlerin de önemli hamleler yapmalarını istediklerine vurgu yapan Güngör, ” 1950’li yıllarda Edebiyatın Başkenti şehrimizde bir okul dergisi olarak yayımlanmaya başlayan Hamle, zaman içerisinde yurdumuzu yoğuran bir ses håline gelir. ‘İki günü birbirine müsavi olan ziyandadır’ düsturunu yaşam tarzı haline getirerek derginin mutfağında bulunan gençlerin her biri ülkemizin kültürel hafızasına büyük bir katkı sağlar. Bu gençler, örnek alınacak atılımlarıyla edebiyatın bütün türlerinde Anadolu göklerine özgün eserler ortaya koymanın coşkusunu taşırlar. Böylece bir şehrin Hamle’si bir ülkenin Hamle’sine dönüşmüş ve gençlerin rüyası da gerçekleşmiş olur. Bu nedenle, Edebiyatın Başkenti’nde yaşamak onurunu bizlere bahseden büyüklerimizi geleceğimizin mimarı olacak yeni kalemlerle buluşturmanın tarihi ve toplumsal bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz. Böylelikle gençlerimiz tıpkı kendilerinden öncekiler gibi ufuk açıcı Hamle’ler yapabilsin ve kendilerine ulaşan kültür bayrağını, kıvançla kendilerinden sonrakilere devredebilsinler.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.