Volkan Okçuoğlu yazdı; Nerede bizim vergiler?

Volkan Okçuoğlu yazdı; Nerede bizim vergiler?

Artık ölüm zamanı geldi çattı ve siz CAMİDE cenaze namazınızın ardından MEZARLIKTA son yolculuğunuzu tamamladınız...

Birkaç gün önce sosyal medya üzerinden kısa bir şekilde özetlemiştim bu konuyu ama üzerinde ciddi bir açıklama yapılması gereken uzun bir konu olduğu için asıl yazıyı buraya sakladım. Nerede bizim şu vergiler küçük bir hikaye haline getirelim isteseniz herkesin anlayabileceği kadar sade.

 Bu gün doğum gününüz. Anneniz HASTANEYE gidecek ve AMBULANS kapınızda sizin doğumunuz için hazır. O Ambulansta bulunan TIBBİ EKİP VE CİHAZLAR sizi ve annenizi an be an takip ediyorlar. Sonunda vardınız artık HASTAHANEDESİNİZ artık doğum zamanı geldi. Bu süreçte TAM TEŞEKKÜLÜ bir ortamda olası her türlü soruna karşı hazır olarak doğuma alınıyor anneniz. Ve doğumunuz gerçekleşti şimdi TAHLİLLERİNİZİN yapılması ve AŞI olmanız lazım. Bu süreç uzun bir süre devam edecek. Peki uzun bir süreden kastımız tam olarak nedir onu da anlatalım. Doğumunuzdan itibaren ilk 3 yıl düzenli olarak çok sayıda AŞI ve TAHLİL yapılacak size ama burada da bitmiyor ve sağlık sistemi sürekli dünya standartlarına göre bunlara düzenlemeler getirerek yıllar boyu takip ediyor sizleri. Evinize ilk defa gidiyorsunuz, eskiden köhne araçlarda ve yarı stabilize yollarda yapılan yolculuklar bu sefer şehirlerdeki ana arterlerde bile BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA rahatça yapılıyor.

6 yaşınıza kadar PARK ve OYUN ALANLARINDA eğlence zamanı ama tabi KREŞE de gidiyor olma ihtimaliniz yüksek. Bu süreçte sayısız AŞI ve SAĞLIK MUAYENESİ geçirdiniz, düştünüz diziniz kanadı ve yine HASTAHANEDESİNİZ. Artık OKULA başlama çağınız geldi ve ÖĞRETMENLERİNİZ var. KİTAP ve DEFTERLERİNİZ ile ilk defa tanıştınız, okulda kullandığınız ELEKTRİK ve SU gibi doğal hizmetleri de unutmamalıyız. Peki sadece bu kadar mı, hayır öğrenim hayatınız boyunca on binlerce SAYFA doküman, farklı dersler için sayısız EKİPMAN da sizleri bekliyor.Bu süreçte bir de SPOR yapmanız lazım gençsiniz ve TESİSLER ile tanıştınız.  İlk yaz tatiliniz geldi çattı ve akrabalarınızı görmek için HIZLI TREN ile İstanbul’a seyahat ettiniz. Yunuslar bile artık BOĞAZı ziyaret eder hale gelmiş ve siz MARMARAY ile o boğazı geçerek bu güzel şehrin iki yakasını da gezdiniz. Şimdi tatile devam etme vakti ve HAVALİMANI maceranız başlıyor. İlk defa uçak seyahatine hazır olun zira bütün illerimize havayolu ile ulaşımınız artık mümkün.

Tatiliniz bitti ve EĞİTİM hayatınıza devam ediyorsunuz artık. Bu arada mahallenizde hırsızlık ve asayiş olayları yaşandığında 155 hattını arayarak POLİS çağırdınız. Bir yangın çıktığında İTFAİYE koştu yardımınıza. ZABITALAR denetimleri yaptı, BEKÇİLER siz uyurken geceleri mahallenizde gezdiler sizin huzurlu uyumanız için. Artık ÜNİVERSİTE çağındasınız ve Devletin yaptığı sayısız ÜNİVERSİTEDEN birisinde öğreniminize devam ettiniz.

Öğrenim hayatınız bittiğine göre artık ASKERLİK ile tanışma zamanınız geldi ve ülkenin güvenliğinin sağlandığı KIŞLAlarda bir süre misafir olarak kalacaksınız. Bu arada SİLAH ve SAVUNMA sistemlerini tanıdınız. Ne kadar çok çeşit varmış öyle. Bir de askerler PROFESYONEL imiş.Hikayemiz burada ikiye ayrılacak işte çünkü bundan sonrasında iki ayrı yaşantınız olacak.

İlk yaşantınıza bir ASKER veya EMNİYET mensubu olarak devam ediyorsunuz. Çok değil 30 yıl önce bu hayatı yaşamış olsaydınız sahip olacağınız envanter ile şimdiki arasındaki farkları bilmek istemezsiniz bile. Siz ve aileniz ÖMÜR BOYU birçok hizmetten yararlanacak. SAĞLIK hizmetleriniz güvence altında, LOJMAN, ORDUEVİ gibi imkanlara sahipsiniz. Öğrendiniz ki bu vatanı savunmak için GAZİ veya ŞEHİT olan tüm silah arkadaşlarınızın aileleri de ÖMÜR BOYU bütün imkanlardan faydalanmaya devam edecekler, MAAŞ alacaklar, çocukları yıllar boyu AYRICA MAAŞ alacak ve hatta kızlar ÇEYİZ PARASI bile alacaklar. Sizin ise CAN güvenliğinizi sağlamak için artık TAM DONANIMLI araç ve ekipmanlar mevcut. Eskiden bir mayında şehit verdiğimiz askerlerimizi artık koruyan MRAP araçları var envanterde.

Gelelim ikinci senaryoya. Askerlik de bittiğine göre bir işe girme zamanı ve sayısız kurumdan birinde DEVLET MEMURU oldunuz, veya devlet memurluğu istemiyorsunuz, Türkiye’de son 20 yılda %300 den fazla artan OSB ve SANAYİ üretimi ile farklı imkanlara da sahipsiniz.EvetTARIM, SOSYAL HİZMETLER, ENERJİ, sağlık ve daha sayamayacağımız kadar alan ile de tanışmış oldunuz. Öğrendiniz ki ALTYAPI yatırımları ile geçmişte doğalgaz, hatta su bile olmayan pek çok yere bu hizmetler de ulaşmış artık.

Aileniz artık yaşlanmaya başladı ve sağlık sorunları için EVDE BAKIM gibi hizmetlerin de olduğunu öğrendiniz. İbadetinizi yaptığınız CAMİLERden evinizin içine kadar gelen ENERJİ meğer ne kadar çok hizmet alanı varmış. Çocuklarınız oldu ve ONLAR da BUNLARDAN faydalandı. Bu arada aileniz EMEKLİ MAAŞlarını almaya devam ederken bir yandan da tüm sosyal haklarını sağlamaya devam ediyor devlet.

Bu arada bir deprem oldu AFAD, UMKE, KIZILAY gibi pek çok kurumla tanıştınız. Afet sahalarına ÇADIRlar, MOBİL MUTFAKlar, İHTİYAÇ kabinleri ve MOBİL HASTANELER kuruldu. Pandemi yaşandı, tüm dünya sistemi teker teker çökerken, Türkiye her türlü EKİPMANI üretebilmenin yanında yabancı ülkelere de yardımlarda bulundu. Çok değil daha 20 yıl önce biz bunlar için dünyaya el açan tarafta değil miydik?

Artık siz de yaşlandınız ve EMEKLİ MAAŞINIZI alıyorsunuz. Küçük bir yere taşınabilirsiniz artık çocuklar da büyüdü ama o da ne en küçük yerde bile SAĞLIK hizmetinden GÜVENLİK hizmetine kadar almaya devam edebileceksiniz... ZABITA düzenli ilaçlamalar ile sizi haşerattan koruyor, SAĞLIK personeli evinize kadar gelip bakımlarınızı yapıyor.

Artık ölüm zamanı geldi çattı ve siz CAMİDE cenaze namazınızın ardından MEZARLIKTA son yolculuğunuzu tamamladınız artık.Hani ABD de yüzlerce dolar ücret alınan son hizmet.

Bunların tamamı ve daha yazılabilecek pek çok şey sizin hayat boyu ödediğiniz VERGİLERDİR işte. Bu gün devlete vergilerimiz nerede diye saldıranların sizden itina ile saklamaya çalıştıkları gerçek budur. Sosyal devlet sadece verdiğiniz vergi ile size hizmet vermez. Unutulmamalıdır ki hayat maceranıza ömür boyu 1 kuruş bile vergi veremeyecek durumda bir engelli, kronik olarak hastalık sahibi olan bir birey veya daha doğmadan babasını Şehit vermiş bir insan olarak da başlayabilirdiniz.

Bu durumların tamamında Devlet size saydığımız hizmetleri ve daha fazlasını yine VERGİLER sayesinde vermektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum