Üç-Beş dakikalık bir habere kaç "operasyon" sığdırılabilir?

Üç-Beş dakikalık bir habere kaç "operasyon" sığdırılabilir?

Kaç adet, yalan ve "sahte algı" oluşturmak için kaç habere kaç takla attırılır?Burada!

Bu yeteneğe, ustalığa, tecrübeye göre değişebilir tabii ama, bunun gibi, haberi haber olarak değil de araçsallaştırıp operasyon aparatı haline getirmek için ABD ile bir göbek bağınızın da olması gerekir!

İşte sayın Portakal'ın bu noktada da bir eksiği olmadığı için, "yalan algı nasıl üretilir?" konusundaki uzmanlığını sergiliyor!

Aşağıdaki haberi analitik bir bakışla izlediğiniz de, beş dakikalık bir habere, kaç operasyon sığdırıldığını rahatlıkla görebilirsiniz...

Birinci olarak, "objektiflik, tarafsızlık" vurgusu yapıyor, ama bu, kesin olarak "taraf" olduğunu gizlemeye yönelik bir içerik taşıyor!

İkinci olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının üzerine DSÖ'nün "Daha kötüsü henüz gelmedi" KJ'sini yerleştiriyor.

Üçüncüsü; DSÖ'nün açıklaması ile, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin virüsle mücadelede gelinen noktayı açıkladığı konular, biri dünya geneli ilgili, diğeri Türkiye'nin durumunu yansıttığı için, karıştırılıp, "inanmayın bunlara" mesajı çok net veriliyor!

Bu derece profesyonel yalan ve algı üretmek, tek başına bir "ankırman"ın işi olacak gibi görünmüyor!

Bu, 21 Nisan akşamına ait... FOX tv'nin haberleri...

Türkiye'de koronavirüs haberleri ile ilgili rakamları verdikten hemen sonra, "DSÖ'nün henüz en kötüsünü görmedik" haberini araya sıkıştırılıp, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bu beladan kurtulma noktasında gelişme kaydettiğini açıkladığı konuşmanın altına; DSÖ'nün "Henüz en kötüsünü görmedik" KJ'sinin yerleştirilmesi...

Şöyle bakarsanız, bunlar "hiçbir şey ifade etmez" diyebilir misiniz? Yoksa "Burada haberden başka her şey var" diye mi düşünürsünüz?

En kör gözüne parmağım hesabı, "saklayamadıkları" operasyon bu! Bu normal bir vatandaşın dikkatini çekmeyebilir, bunu onlar da biliyorlar... Yoksa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye'nin bu bela ile başarılı mücadelesine vurgu yaptığı ve önemli bir gelişme kaydettiği ifadelerin altına, KJ olarak, DSÖ'nün "Henüz en kötüsünü görmedik" ifadesini monte etmenin ne anlamı olabilir değil mi?

DSÖ'nün virüsle, pandemi ile ilgili açıklaması, dünya geneli ile ilgili bir açıklama, Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği bilgiler, Türkiye'nin kaydettiği aşamalarla ilgili...

Düşünün "olumlu ve müsbet gelişmeler" nasıl sinsi bir kurgu ile bu hale getiriliyor...

Burada, bu 5 dakikaya sığdırılan ince işçilik ve yalan algı oluşturma üzerine kurulu sunum ve şovun sadece bir bölümü var... 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.