Taliban'ın zaferi, "derin analiz kasarları" hareketlendirdi!

Taliban'ın zaferi, "derin analiz kasarları" hareketlendirdi!

"Batı'nın ideolojik çerçevesine hapsolmuş kimseler, emperyalizmin yenilebileceğine bir türlü inanamıyorlar..."

Taliban, Afganistan'ın başkenti Kabil'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdi.

Al Jazeera'nın özel haberinde, Kabil'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na giren Taliban, Kur'an okuyarak zaferini ilan etti...

Bir Taliban sözcüsü kanala yaptığı açıklamada, Afganistan'da Eşref Gani hükümeti ve ordu ile çalışanlar için af ilan edeceklerini belirtti.

"Çıldırtan analizler..."

Taliban'ın zaferi, Türkiye'de kafa yönünden iyice "garibanlaşan" kesimleri de, "derin analizlere"(!) gark etti... Bunlardan bir olan Prof. Ebubekir Sofuoğlu, ABD'ye diz çöktüren Taliban'ın, "ABD vizesiyle" ilerlediğini "analiz"(!) etti... Sofuoğlu, "Yıllarca olduğu yerden kımıldayamayan Taliban, ABD vizesiyle, Kabil'in baliyölerine girdi. İlk iş olarak küresel manivela, AŞIyı yasakladı. Çini güçlendirenlere karşı ABD, Taliban üzerinden Küresel Burjuvaya hamle mi yapıyor?" ifadelerini kullandı...

"Tutsak akıl..." (*)

Aydınlık Gazetesi yazarı Gaffar Yakınca ise, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Taliban'ın zaferini, "ABD'nin bir planı" olarak görenleri eleştirdi ve bunun "tutsak akıl" kavramının tipik bir örneği olduğunu yazdı...

Yakıncı; "Taliban'ın zaferini "ABD'nin bir planı" gibi açıklamaya çalışmak, Alatas'ın "tutsak akıl" kavramına tipik bir örnek. Batı'nın ideolojik çerçevesine hapsolmuş kimseler, emperyalizmin yenilebileceğine bir türlü inanamıyorlar. Ama, yenildi. Yerliler kazandı, işgalciler kaybetti." ifadelerini kullandı..

tutsak-akil-gaffar-yakinca.jpg

(*) -"Malay sosyal bilimci Seyid Huseyin Alatas, 1969 yılında yayınlanan bir makalesinde Batı emperyalizminin sürekliliğini sağlayan önemli faktörlerden biri olarak “tutsak akıl” kavramını ortaya atar. Sömürülen ülkelerin okumuş sınıfı “tutsak akıl” ile malul olduğu için sömürü düzeni kolaylıkla devam eder. Dünya genelindeki Batı hegemonyasının bir sonucu olan “tutsak akıl”, Batı’nın kavram setine, Batı metodolojisine ve Batı kalıp yargılarına sorgusuz biçimde bağlıdır.

Orijinal sorular soramaz, toplumun gerçek sorunlarına yabancılaşmıştır, evrensel olanla istisna olanı birbirinden ayırt edemez, kendi köklerinden kopuk ve kendi kapasitesinden habersizdir. Tutsak akıl, bunların doğal bir sonucu olarak, yaratıcılıktan uzaktır, Batı’nın çalışmalarına alt düzeyde iştirak etmekten ya da onları taklit etmekten öteye gidemez." (Gaffar Yakınca)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.