Şu karantina günlerinde ne okusam diye düşünüyorsanız, Ahmet Kekeç'in "Ulufer"i ilâç gibi gelecek...

Şu karantina günlerinde ne okusam diye düşünüyorsanız, Ahmet Kekeç'in "Ulufer"i ilâç gibi gelecek...

Karantina günlerindeyiz... Önceden sadece darbe olduğunda "sokağa çıkma yasağı" olurdu, şimdi bir virüs neredeyse hayatı durdu! Türkiye "Evde kalıyor"...İşte bu günlerde hayatın yoğun akışından sıyrılıp bir nebze de olsa soluklanma fırsatı....

Önceden sadece darbe olduğunda "sokağa çıkma yasağı" olurdu, şimdi bir virüs neredeyse hayatı durdu! Türkiye "Evde kalıyor"...

İşte bu günlerde hayatın yoğun akışından sıyrılıp bir nebze de olsa soluklanma fırsatı...

ulufer-ahmet-kekec-kitap-parantez.jpg

Bu fırsatı değerlendirip, "ne okusam acaba?" diye düşünüyorsanız, size Ahmet Kekeç'in "Ulufer" adlı romanını tavsiye ederiz...

Evet, hepiniz Ahmet Kekeç'i günlük, siyasi aktüel yazıları ile tanıyorsunuz...

Ahmet Kekeç, gazeteci kimliğinin yanı sıra, edebiyat dünyasının da yakından ve merakla takip ettiği bir isim...

Kekeç'in Ulufer adlı romanı, uzun bir aradan sonra, geçen sene raflardaki yerini aldı...

Ulufer romanı ile ilgili önemli ve ilk değerlendirmeyi yazanlardan Mustafa Akar, kitapla ilgili şunları söylüyor;

ULUFER NE SÖYLÜYOR

Kekeç’in ilk kitabı olan Son İyi Şeyler yayınlandığında da çok önemsenmiş, Türk hikâyeciliği için önemli, üzerine düşünülmesi gereken bir irtifa sunmuştur. Ama Kekeç daha ilk öykü kitabında bu irtifayı bulmasına rağmen bir öykücü olarak tanınmadı. Kişisel görüşüm şu ki, Kekeç hikâye yazarken de, dergilerde günlüklerini yayınlarken de, hep büyük bir yapıtın ortasından, başından ya da sonundan konuşur gibi davrandı. İrtifası oradan.

Ulufer’e geleyim… Kekeç’in epeydir beklediğimiz yeni romanı Ulufer de bana kalırsa öyle. Büyük bir yapıtın ortası. Ahmet ağabeyle her bir araya geldiğimizde, okuduklarımızdan yazdıklarımıza, yazacaklarımıza kadar geniş eksenli sohbetler ederiz. Haliyle kitaptan haberdardım, fakat okuyunca daha da şaşırdım. Ulufer, 70’li yılların sonu ile 80’lerin başında geçen bir dönemin kitabı. Yine de “dönem” ögesi sadece Kekeç’in romanın zamanını seçmesinde etkin bir rol oynamış. Çünkü en net, en temiz anlamıyla bir insan hikâyesi Ulufer; tutkularıyla, başarısızlıklarıyla, aşklarıyla, acınası, gülünesi halleriyle bir Anadolu hikâyesi. 

Ben kazı yapmayı seven okurlardanım. Ulufer’deki kahramanımızın şiirler yazması, edebiyatla ilgilenmesi, Son İyi Şeyler’deki Korkulan öyküsünü de çağrıştırdı bana. Talihsiz kahramanlar Kekeç edebiyatının vazgeçilmez karakterleridir genelde. Kahramanımız da öyle, hem talihsiz, hem de kötü bir şair. Üstelik nalbant ve garip bir şekilde yaşadığı dönemde atlara olan ilgi de azalmaya yüz tutmuş. İnsanlar sırayla Murat 124 alıyor. Bir taraftan da Ulufer meselesi var. Kitaba birden giren, bir kez kendini doğru düzgün anlatabilen, sonra da ortalıktan çekilen Ulufer. Tıpkı Tolstoy’un Anna Karenina’sı gibi aslında. Biliyorsunuz, Anna da romanın yüz yirminci sayfasında çıkar ortaya. Ulufer de öyle. Kekeç, bir tür leitmotiv olarak kurgulamış Ulufer’i. Bir de tabii olarak, hiç kulak tırmalamayan diyaloglarla yazmış bütün kitabı. Ulufer uzun bir konuşma olarak da okunabilir. Diyalogun azaldığı günümüz romanına bir ders gibi de.

YAZIM TARZI FARKLI

Diğer sevdiğim yanları da var romanın. Bir Tarık Dursun K., bir Orhan Kemal kitabı okuyormuşçasına, bol diyaloglarıyla kitabın geçtiği dönemin yazım tarzına da sadık kalmış Kekeç. Oysa biz ondan modern, biraz da deneysel metinler görmeye alışkınız. 

Turkuaz Kitap’tan çıkan Ulufer kitap raflarındaki yerini almışken, Ahmet Kekeç’in on beş senedir son kısmını yazmayı ertelediği bir başka romanının de eli kulağında olabilir. Kekeç, ömrü yazmakla geçmiş soy bir yazar, “genç” bir romancı.

"En net, en temiz anlamıyla bir insan hikâyesi Ulufer; tutkularıyla, başarısızlıklarıyla, aşklarıyla, acınası, gülünesi halleriyle bir Anadolu hikâyesi."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.