Sözcü yazarı Özdil, "villa yürütme" işlerinden sonra, şimdi de başkasının yazısını "yürütmüş..."

Sözcü yazarı Özdil, "villa yürütme" işlerinden sonra, şimdi de başkasının yazısını "yürütmüş..."

Maişetini "Atatürk ticareti" ile temin eden, bu sayede "yürüyen villalar" inşa eden Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in şimdi de 9 Eylül tarihli Sözcü'deki yazısını başkasından yürüttüğü ortaya çıktı!

parantez-ozel-haber-ic-logo-jpeg.jpg

Sözcü yazarın Yılmaz Özdil'in 9 Eylül günü Sözcü'de yayınlanan "Latife" başlıklı yazısını İpek Çalışlar'ın eserinden "yürüttüğü" ortaya çıktı!

yilmaz-ozdil-ipek-calislar-dan-calmis.jpeg

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, 9 Eylül’deki köşesini Latife Hanım ile Mustafa Kemal’in ilişkilerine ayırdı. Uzunluğu herhangi bir Özdil yazısına benzemeyen yazı, Sözcü’de tam sayfa yayımlandı.

GÖZ GÖRE GÖRE ÇALMIŞ!

Oral Çalışlar, Serbestiyet'teki yazısında, Yılmaz Özdil'in "aparma" işini şu ifadelerle anlattı; "Yılmaz Özdil’in 9 Eylül’de Sözcü gazetesinde bir tam sayfaya yayılan köşe yazısını okurken, İpek Çalışlar’ın Latife Hanım kitabını tekrar okuyormuşsunuz gibi bir dejavu hissine kapılmamanız elde değil."

ipek-calislar.jpg

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in bol bol intihal-çalma-yürütme yaptığı, İpek Çalışlar'ın "Latife" isimli kitabı... Oral Çalışlar, Özdil'in 9 Eylül tarihli Sözcü'deki yazısını okurken, "dejavu" hissine kapılmış...

NEZİHE ARAZ'DAN DA YÜRÜTMÜŞ...

Söz konusu yazıda, İpek Çalışlar'ın yazısından intihal yapan Özdil, Nezihe Araz'dan da bir hayli "araklama" yaptığı şu örnekle belirtiliyor;

Yılmaz Özdil, 2007 yılında Hürriyet’te yazdığı “Türbanlı Latife” başlıklı yazısında, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünissa Hanım’a “ayar vermek” için Mustafa Kemal ile Latife Hanım’ın boşanmasına dair şu ifadeleri kullanmıştı:

“Niye boşamıştı derseniz… Latife’nin babası söylemişti, ‘Bu kız, kendisinin cumhurbaşkanı eşi olduğunu unutmuyor ama eşinin cumhurbaşkanı olduğunu unutuyor.’ Yani? Oturduğun koltuğun, oturma odası koltuğu olmadığını; ‘devlet için’ ne manaya geldiğini unutmamak lazım… Mesele budur.”

ALINTI-ÇALINTI-DEĞİŞTİRME

Nezihe Araz’ın “Mustafa Kemal ile 1000 Gün” kitabında anlatılan alıntıyı değiştirerek, 9 Eylül’deki “Latife” başlıklı yazısında ise şunları söylüyor:

En isabetli yorumu kayınpeder Muammer Bey yaptı… ‘Kızım cumhurreisiyle evlendiğini sanıyordu, Mustafa Kemal’le evli olduğunun farkına varamadı’ dedi!

İNTİHAL YAPMAYA UTANMIYOR MUSUN?

Söz konusu yazının, "Bir referans çok görülmemeli" ara başlığı altında ise, Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in "yürütme-intihali" için şöyle deniliyor;

"Yılmaz Özdil, bu alıntı için Nezihe Araz’ın adını anmıyor. Tıpkı, yazısında yer verdiği pek çok belge ve bilgi için İpek Çalışlar’ın adını anmadığı gibi.

Halil Berktay, Özdil’in “Mustafa Kemal” adlı kitabını 26 Ocak 2019’da Serbestiyet’te şöyle eleştirmişti (eleştiri bazen hiçbir şeyi değiştirmiyor):

Tek kelimeyle, bomboş. ‘On yıl üzerinde çalıştım, bütün kariyerimi koydum’ dediğini öğreniyorum. Bırakın on yılı; on haftalık emek yok bu kitapta. (…) Güya araştırma yapmış ama tek bir dipnot veya başka tür referans mevcut değil. Bilgi, olduğu kadarıyla, hemen tamamen intihal.

DAHA ÖNCE DE VİLLA "YÜRÜTMÜŞTÜ..."

Başkalarının kitaplarından, yazılarından bu şekilde, intihal-çalma-yürütme yapan Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in geçtiğimiz aylarda da, "villa yürüttüğü" ortaya çıkmıştı... Daha önce de 15 liralık kitabı 2.500 TL'ye satan Özdil'in adı kamuoyunda "asrın tokatçısı"na çıkmıştı...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.