"Sapıklara kendilerini iyi hissettirmek için elinizden geleni yapmıyorsunuz..."

"Sapıklara kendilerini iyi hissettirmek için elinizden geleni yapmıyorsunuz..."

Sosyal medya şirketlerini suçlama...

LGBT’ye yaranamadılar

 

LGBT’nin global savunucularından biri olan GLAAD, 2022 Temmuz raporunda sosyal medya şirketlerinin eşcinsel bireyleri güvende tutmak ve iyi hissettirmek için yeterli hassasiyeti göstermediğini ifade etti.

Söz konusu kuruluş Twitter başta olmak üzere instagram, tiktok ve youtube’u da uluslararası kamuoyuna şikayet etti.

GLAAD’ın CEO’su Sarah Kate Ellis konuyla ilgili görüşlerin kaynağında ise “pedofili” olduğuna dikkat çekiyor. Ellis, sosyal medya platformlarında eşcinsellerin taciz edildiğini tacizin sorumlusu olarak nefret söylemlerini işaret ediyor.

TWİTTER’IN LGBT İÇİN SAYISIZ ADIMI

Twitter’ın konuyla ilgili yaklaşımı çok önceye dayanıyor. 2011 yılında Twitter üst yönetimi tarafından açılan @twitteropen hesabı ile Twitter adeta LGBT’nin iletişim sponsoru haline geldi. 2016 yılında Trevor Project adlı sivil toplum kuruluşu, LGBT topluluğuna verdiği kamu desteği nedeniyle Twitter'a 20/20 Vizyoner Ödülü verdi. Twitter ile birlikte Google, Yahoo ve Walt Disney gibi şirketler de bu programda yer alan bazı markalar.

Söz konusu ödül ile birlikte Twitter #LoveIsLove adlı hashtagi ile Twitter 2018’de Nefret Davranışı politikasını güncelleyip, “ İnsanlar Twitter'da tacize uğradığında kendilerini ifade etme özgürlüklerinin tehlikeye girebileceğini anlıyoruz. Araştırmalar bazı grupların çevrimiçi ortamlarda tacize çok yüksek oranlarda hedef olduklarını göstermektedir. Bu gruplar arasında kadınlar, beyaz olmayan insanlar, lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel, kuir, interseks, aseksüel bireyler, ötekileştirilmiş ve yeterince temsil edilmeyen topluluklar bulunur. Kendini yeterince temsil edilmeyen birden çok grupla tanımlayan kişiler için taciz daha sık karşılaşılan, doğasında daha sert ve daha zararlı bir durumdur.

Özellikle geçmişten bu yana ötekileştirilen kişileri susturmaya yönelik tacizler başta olmak üzere nefret, önyargı veya hoşgörüsüzlük gibi duygularla desteklenen tacizlerle mücadele etmeye özen gösteriyoruz. Bu nedenle korumalı kategori nedeniyle kişileri hedef alan taciz içeren davranışları yasaklıyoruz.” İfadeleriyle LGBT topluluklarına olan hizmetini deklare etti.  

Daha sonra aynı çok fazla LGBT hesabın, “sahte cinsiyet” şikayetiyle kapatıldığı iddiasına ilişkin Twitter, LGBTli kullanıcılarına kalkan düzeyinde yanlış cinsiyetlendirme ve yanlış adlandırma yasağını duyurdu.

LGBT DERNEKLERİ HALA DAHA FAZLASINI İSTİYOR

GLAAD CEO’su raporunda sosyal medya şirketlerine olan sitemini, “Yıllarca boş vaatler verensosyal medya platformlarının ve şirketlerin, LGBT güvenliği ve yaşamlarından daha çok kâra öncelik verdiği bilgisiyle de yüzleşmeliyiz.” İfadeleriyle dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.