Mustafa Akman yazdı...

Mustafa Akman yazdı...

Covid 19 Siyaseti enfekte etmiş...

Mars Koç burcunda gezinmeye başlayınca Dünyanın dengesi değişecek

Astrolojiye inanamam. Ama 2020’yi tanımlayan astrologların bu sözüne rastlayınca sarsılmadım desem yeridir.

2019’da tüm dünyayı saran salgın, ülke ülke gezmeye başlayınca Pandemi adını aldı. Dünya Sağlık Örgütü’nün tek doğrusu da belki buydu.

WHO’nun, biz hekimleri de yanıltan bilgilendirmeler, binlerce insanın ölümüne yol açtığı gibi, kendi vefatına da sebep olacak gibi; açıklama geldi. İşin bu kısmı bizi ilgilendirmez.

Pandemi o kadar yaygın ki, ülkeler arası ilişkileri, devletlerarası siyaseti değiştirdiği gibi, ülkelerin kendi iç dinamikte de fırtına estirdi;

Virüsün bedende yaptığı sitokin fırtınası gibi.

İç siyaseti en çok ilgilendiren şey, virüsün insan vücudunu nasıl etkileyip nasıl tedavi edileceği ve nasıl korunulacağı değil, mevcut hükümetlerin virüse doğru yaklaşımda bulunup bulunmadıkları üzerinde ilerlemekte. Bunu kısaca değerlendirmek, diğer ülkelerde neler olup bittiği üzerinden ve eldeki verilerden ilerleyerek yapılabilir.

Doğru değerlendirmeyi yapmak için, kullanacağımız veri, elbetteki ölüm ile ilgili olacaktır. Zira herşey bittiğinde geriye dönüp baktığımızda hatırlayacağımız şey, kaybettiğimiz canlar olacaktır.

Yaşanan ekonomik kayıpları ekonomistler değerlendirsin.

Ölüm sayısını bizi etkileyecek olan değer, ölüm hızını da alınan tedbirleri değerlendirmek için seçebiliriz.

Burada görüleceği üzere, durumu diğer ülkelere göre kaybettiğimiz canlar, belirgin bir şekilde düşüktür. Bu ülkeler, sosyo-ekonomik seviyesi bize yakın veya bizden daha iyi, kültürel benzerlikleri olan ülkelerdir.

 

Bu grafikte de görüleceği üzere, İspanya, İtalya ve İngiltere’de her 100 hastanın 9-10 tanesi vefat etmekte, bu değer Fransa’da 6’dır. Başlangıçta gıpta ile bakılan Almanya’nın hızı artarak, ülkemizle aynı değeri yakalamıştır. Ülkemizde azalma seyrine giren ölüm hızı, alman dostların canlarını giderek artan hızla almaktadır.

Ülkemizin COVID grafikleri incelendiğinde ilk göze çarpan, iyileşme oranlarının hızla artmasıdır.

Güzel Ülkemin güzel insanına bundan güzel haber verilemez herhalde.

Anadolu insanının, kendi kişisel sağlık yönetimini ve kişisel/yerel/hane koruma önlemlerini ülke yönetimine devrettiğini, davranış biçimini ve alışkanlıklarından kolay vazgeçmediğini,

Bunun da bazen öngörülemediğini gözlemlemekteyiz.

Bütün bunlara rağmen,

Virüsün bulaşıcı ve öldürücü gücü henüz değişmediğini de düşünürsek, giderek artan ivmedeki olumlu verilerin sebebi ne olabilir?

Takdiri okuyucuya bırakıyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.