Murat Ongun'un yerine gelen Yavuz Saltık kimdir?

Murat Ongun'un yerine gelen Yavuz Saltık kimdir?

İBB Başkan Danışmanı ve Ulaşım A.Ş Başkanlığı görevini yürüten Murat Ongun, Ulaşım A.Ş'deki görevinden alınmış, yerine Yavuz Saltık atanmıştı...

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eski özel kalem olarak görevlendirdiği  ve şimdi görevden alınan Murat Ongun’un yerine atanan Yavuz Saltık dikkat çeken bir isim.

yavuz-saltik-ekrem-imamoglu-parantez-haber-iki.jpg

Özgeçmişinde çalıştığını söylediği kurumlar yer alıyor; IRI ve NDI. İki kurum da, ABD'nin demokrasi adı altında bölücülüğü fonladığı Amerikan Demokrasi Vakfı (NED)'na bağlı.

yavuz-saltik-ozgecmis.jpg

Yavuz Saltık, NED’in iki kolu olan Republican Institute (IRI), National Democratic Institute (NDI)'de eğitimci olarak görev aldığını kendi özgeçmişine yazmış!

Emre Erciş yazmıştı...

Gazeteci Emre Erciş, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminden beri İmamoğlu'yla birlikte çalışan Saltık'ın özgeçmişinde Arı Heraketi üyeliği, International Republican Institute (IRI), National Democratic Institute (NDI) Konrad Adenauer Vakfı gibi yabancı sivil toplum kuruluşları bulunduğu saptamıştı...

 Beylikdüzü Belediyesi’nin resmi web sayfasının geçmiş yılları tarandığında Yavuz Saltık’ın iki farklı özgeçmişi çıkmıştı.

Eski tarihli özgeçmişte bu kuruluşlar yer alırken, mevcut özgeçmişte bu kuruluşlar çıkartılmış. Ancak Yavuz Saltık'ın sosyal medya hesaplarında bu kuruluşlar yer almaya devam ettiği görülmüştü.

yavuz-saltik-parantez-haber-iki.jpg

CIA'nın taşeronu NED

Yavuz Saltık'ın özgeçmişinde yer alan IRI ve NDI, Amerikan Demokrasi Vakfı (NED)'na bağlı olarak çalışıyor. ABD'nin Reagan’ın Başkanlığıyla 1980’de başlattığı demokrasi, insan hakları ve özgürlükler maskesiyle her türlü etnik, dini bölücülüğü fonlayarak ulus devletleri hedef almak için oluşturduğu kuruluşların başında NED geliyor. İstihbarat topluyor, para karşılığında ajan devşiriyorlar.

Dağıttıkları para ise Amerikan ederal Bütçesi’ne ait. Vietnam, Laos, Myanmar gibi ülkelerde 25 yıl CIA adına görev yapan Ralph Mcgehee, anılarını yazdığı, "Deadly Deceit My 25 Years in the CIA" isimli kitabında, ABD Kongresi tarafından kurulan NED hakkında şunları söylüyor: “CIA, yabancı ülkelerde iç karışıklığa yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda bir çok işlevi, NED fonuna transfer ederken örtülü yürütülen operasyonlara ek olarak 'Uluslararası Kalkınma Ajansı' ve 'Birleşik Devletler İstihbarat Ajansı'nı da NED ile koordineli çalıştırdı."

murat-ongun-parantezhaber.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum