Mahmut Övür; "Tamamen başka güçlere hizmet ediyor!"

Mahmut Övür; "Tamamen başka güçlere hizmet ediyor!"

MİT şehidlerinin kimliklerinin ifşa edilmesi soruşturması ile ilgili Parantez Haber'e konuşan Mahmut Övür'den çarpıcı değerlendirmeler...

parantez-ozel-haber-ic-logo-jpeg.jpg

Libya’da şehit düşen MİT görevlilerinin deşifreedilmesi soruşturmasında yeni bir detay ortaya çıktı. Libya'da şehit düşen Millî İstihbarat Teşkilâtı Başkanlığı mensuplarının kimlik bilgileri gizli tutulmasına rağmen Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel, MİT mensuplarının kimlik bilgilerini ve fotoğraflarını sosyal medya hesabından ifşa etmişti.Murat Ağırel’in, görevlilerin kimliklerini deşifre ettiği gün 14:46’da uluslararası bir ajansın Türkiye ofisi ile 15 dakikalık sır bir görüşme gerçekleştirdiği tespit edildi. Konuyla ilgili Gazeteci-Yazar Mahmut Övür Parantez Haber’e değerlendirmelerde bulundu.

ÖZEL HABER: BÜŞRA KILIÇ

mahmut-ovur-parantez-haber-foto.jpg

Gazeteci-Yazar Mahmut Övür:

HABERCİLİĞİ AŞAN BİR TAVIR

Bu tür konuların demokrasinin en gelişmiş olduğu ülkelerde bile hassasiyetle yürütülmesi gerektiğini belirten Övür “Bu konular devlet sırrı denilerek özen vehassasiyet gösterilen alanlardır. Bunu en iyi bilenlerden biri de bu haberi yapanlardır aslında.Murat Ağırel’inuluslararası bir haber ajansıyla özel görüşmesinin ayrıntısını bilmiyorum. Ama yabancı bir haber ajansıyla görüşüyor olması da dikkat çeken bir şey. Önümüzdeki süreçte bunu göreceğiz. Oda TV denen bu karanlık yapının yaptığıhaberin haber olma ihtimalini de ben zayıf görüyorum. Libya’da öldürülen MİT mensubunun cenazesinin ailesiyle birlikte veriliyor olmasının büyük bir haber olma ihtimali yok. Haberi ilk okuduğumda şaşıp kaldım. Mezarlıktan, tanıdıklarından görüntüler var. Orada niye yaptıkları ile ilgili soru işareti var. Bu yapılanlar haberciliği aşan, ülkenin genel güvenliği ve çıkarları ile ilişkili bir pozisyon almaktır. Yasal olarak da bunun gereği yapılmıştır diye düşünüyorum.” dedi.

 

TÜRKİYE’NİN BÖLGEDEKİ SİYASETİNİ DEŞİFRE ETMEYE ÇALIŞAN BİR AKIL

Haberin halkın bilgilendirilmesi için yapıldığını söyleyen Övür, “Bu haberi yapmanın Türkiye halkının bilgilendirilmesi açısından nasıl bir çıkarı var? Tamamen başka güçlere hizmet ediyor. Öldürülen MİT görevlisinin nerede görev yaptığı konusunda bir bilgimiz yok. Onun fotoğrafının yayınlanması, onun başka alanlardaki çalışmalarını da deşifre eder. Bu, ülkenin ulusal çıkarları açısından çok ciddi bir tehdittir. Biz haber yaptık, oldu bitti meselesi ile yaklaşılamaz bu olaya. MİT çalışanı öldürüldü ama onun kimliğini deşifre etmek onun çalışmalarını, onun ilişkilerini ve başka ilişkileri de deşifre etmeye hizmet eder. Başka istihbarat örgütlerinin elini güçlendirir. O açıdan hassasiyet göstermek gerekir. Yoksa MİT mensubunun ya da buna benzer rütbedeki birisinin öldürülmesinin haber yapılmasıyla ilgili bir mahsur yok. Mahsur olan şey o ülkenin ulusal çıkarlarına, stratejisine, siyasetine hizmet ederken kurduğu ilişkilerinin deşifre edilip edilmemesidir. Ama ne yazık ki bunu Türkiye’de daha önce tır meselesinde de gördük. Çok açık bir şekilde yabancı örgüt misyonu, FETÖ ile birlikte bunu açığa çıkardı. Türkiye’nin bölgedeki siyasetini deşifre etmeye çalışan bir akıl vardı. Bu da ona benzeyen bir akıl diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

busra-kilic-parantez-ozel-haber-yeni-logo-daha-kucuk.png

gizli-ayrinti-murat-agirel-mit-sehitlerinin-kimliklerinin-ifsa-edilmesi-parantez-haber.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.