İdris Kartal yazdı; Türk Savaş Sanatı üzerine...

İdris Kartal yazdı; Türk Savaş Sanatı üzerine...

Sadece Türklere ait bir savaşma sanatı var mı?

Türk Savaş Sanatı, bir arayışın kitabı... Türklere ait bir savaşma biçiminin olup olmadığını, varsa da nasıl olduğunu araştıran bir kitap... Fakat yazar işin felsefesinin peşine düşmüş.

idris-kartal-turk-savas-sanati-kutadgu-bilig.jpgidris-kartal-turk-savas-sanati-kutadgu-bilig-001.jpg

Erkan Göksu, konu ile ilgili aradığı kaynağı Kutadgu Bilig'de bulduğunu söylüyor ve eğer dikkatli okunursa burada Türk savaş sanatına dair önemli bilgilerin var olduğunu aktarıyor.
Yazar, tarihsel kökene inerek savaşın ve şiddetin ilk başladığı zamandan bahsettiği bölümde tahmin edebileceğimiz gibi Habil-Kabil münasebetini başlangıç olarak alıyor. Ancak yazarın bununla yetinmeyip gerek Darwin'den gerekse de Freud'dan yapılan alıntılarla konuya derinlik katma uğraşı pek bir sonuç vermişe benzemiyor. Burada yapılan alıntılar derinliğe değil kafa karışıklığına neden olmuş.

Yazar, savaş konusunda da referanslar vermeye devam ediyor. Referans alınan kişiler daha çok Batı medeniyetinin sembol isimleri olması dolayısıyla onların bakış açıları konuyu bizim bakış açımızın dışına sürüklüyor. "Savaşa hayır" sloganlarıyla "Savaşa evet" sloganlarını atanların olaylara İslâm ve Türklük mayasıyla mayalanmadan bakabilmeleri mümkün değil. Bu nedenle işin sosyolojik ya da felsefi tarafı bizim biraz daha uzaktan baktığımız taraf olmaktadır. Karşıda senin değerlerine karşı duran birileri varsa onlarla mücadele edilir. Verilen tüm mücadelelere de savaş denilir. Burada insani bir yan arama gayreti hem gereksiz hem de yersizdir. Savaş içinde belirli kurallar vardır ki bunlara uymak zaten bir Müslümanın görevidir.

Yazarın savaşın felsefesi konusunda kaynak tarama ve bilgi edinme arayışları sonuçsuz kalıyor ve kendi ifadesiyle imdadına Kutadgu Bilig yetişiyor. Sun Tzu tarzı savaşın felsefesini yazan bir kaynak arıyor ve herhangi bir savaşçılık özelliği olmamasına rağmen aradığı felsefeyi Yusuf Hâs Hâcib'de buluyor. Bu yönüyle bu kitabın okuyucu için sonraki aşama bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Kitapta geçen savaş sanatı ile ilgili kaynakların derlenip toparlandığı kitap ya da kitaplar okunduktan sonra işin felsefi tarafı irdelenebilir. Kısaca söyleyecek olursak evvela Türkler nasıl savaşıyorlarmış, ayaklarını üzengiye nasıl koyuyorlarmış, ok torbası ne tarafta duruyormuş onları okuduktan sonra bu kitabı görmek daha doğru olacaktır. (Tüm bunları bulabileceğiniz bir kitap olarak sizlere Ahmet N. Özdal’ın “Türklerin Savaş Sanatı” kitabını şiddetle öneririm.)

Kitabın iddiası Türklerin savaş sanatının var olduğu ve bunun Kutadgu Bilig’de yer aldığı yönünde. Kutadgu Bilig’de gerek savaş öncesinde gerek savaş sırasında ve gerekse de savaş sonrasında yapılacaklar kutlu bilgi anlayışı dikkate alınarak veriliyor. Yazar, bu bilgilerin felsefi bir anlatımla aktarıldığını söylüyor. Yusuf Hâs Hâcib, yukarıda da belirttiğimiz gibi herhangi bir askeri tarafı olmamasına rağmen yazara göre belki de farkında olmadan Türk savaş sanatının ana hatlarına işaret ediyor.

Kitapta verilenlere bakılınca Kutadgu Bilig’in ne kadar değerli ve eşsiz bir eser olduğu yeniden anlaşılıyor. Kutadgu Bilig’de yer alan bir kumandanda bulunması gereken özellikler sadece o döneme değil gelecek dönemlere de ışık tutacak bilgilerle dolu. Esasında burada anlatılan sadece kumandanlara değil yöneticilere de verilen birer öğüttür. Bundan faydalanmasını bilen yöneticiler, mutluluk dağıtma noktasında yöneticiliğin bir açıdan da mutlu etmek anlamına geldiğini bilerek üzerlerine düşeni yapmış olacaklardır.

Ertan Göksu, kendisi de dâhil kimseye fazla söz hakkı tanımadan sözü Yusuf Hâs Hâcib’e bırakıyor. Kitabın çok önemli bir kısmında Yusuf Hâs Hâcib konuşuyor. Kutadgu Bilig’e Göre Türk Savaş Sanatı, adından da anlaşılacağı gibi tümüyle Kutadgu Bilig etrafında dönen ve onun inşa ettiği esaslar üzerine yazılmış bir kitap.

Kitapla ilgili söylenecek son sözlerden biri de kapakla ilgili olarak söylenebilir. İlk baskıda yeni baskılarda eğri olan kılıç düzdü. Bu hatanın düzeltilmiş olması sevindirici. Sanırım yazarın ya da yayınevinin bu konuyla bir açıklaması da olmuştu.

Kronik Kitap’tan çıkan Kutadgu Bilig’e Göre Türk Savaş Sanatı, hacim olarak küçük bir kitap olmasına rağmen verdiği bilgiler bakımından son derece faydalı ve doyurucu bir kitap. Sun Tzu okuyanlar ve sevenler bu kitabı da seveceklerdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.