HDP'li Hüda Kaya, "LGBT savunuculu" yapan Ankara Barosu'nu savundu, Diyanet'e "din öğretmeye" kalktı!

HDP'li Hüda Kaya, "LGBT savunuculu" yapan Ankara Barosu'nu savundu, Diyanet'e "din öğretmeye" kalktı!

Niye? Başında örtü var diye galiba...

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın şikayeti üzerine Ankara Barosu hakkında başlatılan soruşturmaya tepki gösterdi.

Ankara Barosu’nu “Diyanet” zanneden Kaya, “Diyanet düşüncelerini söylüyorsa, Ankara Barosu’da söyleyecektir” dedi...

huda-kaya.jpg

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 24 Nisan’daki konuşmasında İslam’ın ‘zinayı haram kabul ettiğini, eşcinselliği de lanetlediğini’ söylemişti.

Bu açıklamanın ardından Ankara Barosu “Diyanet’e din öğretmeye” davranmış, İslâm’a karşı hakaret içeren bir de bildiri yayınlayarak, Erbaş’ı ‘insanlığın bir kesimini aşağılayıp kitlelere hedef göstermekle’ suçlamıştı. Baro’nun “insanlığın bir kesimi”nden kastettiği; LGBT’ydi...

Hüda Kaya'nın, LGBT savunculuğundan, İslam'a yapılan hakaretten en ufak bir rahatsızlık duymazken, Diyanet'e din öğretmeye kalkması da dikkat çekti...

Bunun üzerine,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ankara Barosu hakkında İslâm’a hakaret ettiği gerekçesiyle, ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama’ suçundan res’en soruşturma başlatılmıştı.

Aradan bir hayli zaman geçtikten sonra, Meclis’te, safını belli etmek için konuşan Hüda Kaya, Diyanet’e karşı, İslam’a hakaret eden ve LGBT savunuculuğu yapan Ankara Barosu’nu savundu...

HDP’li Hüda Kaya, şunları söyledi;

“Biz muhafazakarız, biz aile kutsiyetine sahip çıkıyoruz’ diye kendinizi kutsalların sahibi gibi ilan edemezsiniz. AKP Genel Başkanı’nın da LGBTli hakkında söylediği sözleri girip internetten okuyun."

- Kaldı ki Diyanet İşleri, ben bir Müslüman olarak beni temsil eden bir kurum asla değildir. Meşru değildir. Çocuklarımızın bile öğrettiği din derslerini aldırabilecek kadar bile bir güvene sahip değildir."

-Diyanet bizim adımıza ahkam kesemez. Diyanet kendi düşüncesini söylüyorsa, barolar da kendi düşüncesini söyleme hakkına sahiptir. Tekçil bir durum yoktur ortada. Mezhepçi, Emevici düşünceyi bu topluma dayatma hakkına sahip değilsiniz."

-Diyanet, Diyanetliğini yapacaksa din adına konuşacaksa hırsızlık için konuşmalı, çocuk tecavüzleri için konuşmalı, Kuran kurslarında tecavüze uğrayan erkek çocukların hakkını savunmalı, yolsuzluklar için konuşmalı, boş yere, haksız yere katledilen insanlar için konuşmalı. Kuran’da insani değerlerin en temel hakkı olan düşünce hakkı için, özgürlük için konuşmalı. İnsan olmanın, dinin bütün temel hakları katledilirken kalkıp sadece bütün kötülükleri tek bir noktada yoğunlaştırması Diyanet’i meşru kılmaz."

Bu arada BBC'nin haberi ballandıra ballandıra vermesi de dikkat çekti...

huda-kaya-diyanet-elestirisi.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.