Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu: "İmamoğlu, iş yapmak yerine reklam yapıyor!"

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu: "İmamoğlu, iş yapmak yerine reklam yapıyor!"

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İstanbul'da yaşanan ulaşım rezaletini Parantez Haber'e değerlendirdi...

busra-kilic-parantez-ozel-haber-yeni-logo-daha-kucuk-004.png

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi, salgın sürecinde toplu ulaşım konusuna çözüm bulamadı. Koronavirüs salgını sürecinde uygulanması gereken sosyal mesafe kuralına rağmen otobüs ve metrobüslerde yoğunluk yaşandı. Mega kentte toplam 30 İETT hattının seferinin iptal edilmesi, otobüs ve metrobüslerin İETT garajlarında bekletilmesi, tramvay vagonlarının 8'den 4'e düşürülmesi uygulamaları ulaşım araçlarında kalabalığa yol açtı. CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım rezaletini Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu Parantez Haber’e anlattı.

ÖZEL HABER:BÜŞRA KILIÇ

mehmet-tevfik-goksu-parantez-haber-ozel-jpeg.jpg

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu:

İBB ULAŞIMDA BİR YÖNETİM BECERİSİ ORTAYA KOYAMADI

Salgının başlangıcından itibaren İstanbul’da toplu ulaşım sisteminin yönetilemediğini söyleyen Mehmet Tevfik Göksu, “Aslında İstanbul ulaşım alt yapısı itibari ile dünya ölçeğinde de çok önemli yeri olan bir şehir. Alt yapı konusunda ciddi anlamda sorunu olmayan, alt yapısı gerçekleştirilmiş bir kent olmasına rağmen bu süreçte toplu ulaşım sisteminin yönetilemediğini gördük.

Maalesef bir yönetim becerisi ortaya konulamadı. İlk günlerde bir maliyet hesabı yapılarak servislerden yüzde 30-yüzde 40 civarında araçlar geri çekildi. Metrolar 8 vagondan 4 vagona düşürüldü.

Bu da doğal olarak bütün vagonlarda ve toplu ulaşım araçlarında bir kalabalığa, yoğunluğa sebep oldu.

Oysa biz biliyoruz ki bütün dünya bu virüs ile ilgili mücadelede en önemli şeyin sosyal izolasyon olduğunu, mesafenin korunmasını söylüyor. Bu anlamda İstanbul açısından yanlış bir uygulama oldu. İstanbul için büyük bir kötülük oldu.

Daha sonra kamuoyunun tepkisi üzerine birtakım tedbirler alınmaya çalışılsa da tedbir karşılığını bulmadı. En son valiliğimiz, tedbirlerin dikkate alınıp alınmadığını denetlemek ve takip etmek üzere Hıfzıssıhha Kurulu olarak karar aldılar. Böylelikle toplu ulaşım araçlarıyla ilgili trafik denetleme ekipleri tarafından ciddi bir denetleme başladı. Zannediyorum ki bu denetim meselesi ile iş normale doğru dönüyor.” dedi.

CHP ARTIK KENDİ BELEDİYELERİNİ DEĞİL DEVLETİ DÜŞÜNMELİ

Göksu, “Buradaki mesele öncelikle belediye açısından, belediyenin kendi sorumluluğunu koordine etmesi gerekirdi. İkincisi, toplum olarak da bizim buna dikkat etmemiz gerekirdi. Çünkü nihayetinde sağlık hepimizin sağlığı. Sağlık meselesinde bu hassasiyeti korumamız ve gözetmemiz gerekir. Büyükşehir Belediyesi’nin toplumun sağlığını koruyabilmesi ve korunabilmesi için gerekli alt yapı sistemini kurması gerekirdi.

Bu konuda bir acziyet gösterdiğini düşünüyorum. Bir yönetim beceriksizliği olduğu ortada. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mantığı şu, her şeyi bir PR alanı olarak görmek, bir iletişim unsuru olarak görmek istiyorlar. Meseleleri üzüm yemekten daha çok farklı amaçlara yönelmek.

Dikkat ederseniz Sayın Başkan nerede PR yani reklam alanı varsa oraya yönelmek istiyor. Bunu da daha çok hükümeti eleştirerek ve zaman zaman da Sayın Cumhurbaşkanı’mıza karşı haddini aşan ifadeler kullanarak yapıyor.

Bizler kent yönetirken şu durumda şunu dikkate almamız lazım, benim ya da kurumumun PR’ı değil devletimin PR’ı çok önemlidir. Çünkü bu sorumluluğun altından devlet kalkacak. Devletimiz ne kadar güçlü olursa biz de o kadar güçlü oluruz. Devletimiz ne kadar gücünü ortaya koyarsa biz o kadar güçlü oluruz. Artık aslında her birimiz o kadar dikkatli bir şekilde hareket etmeliyiz ki.

Devletimizin gücüne güç katmalıyız. Çünkü devletimizin gücü, milletimizin gücüdür. Bu devlet, millet için vardır. Devletimiz ne kadar güçlü olursa milletimiz de o kadar güçlü olur. Bunun için kendi PR’larımızı değil, kurumlarımızın PR’larını değil, devletimizin gücünü ve PR’ını önemsemeliyiz.

Devlet ile koordinasyonu önemsemeliyiz. Dikkat ederseniz CHP’li Büyükşehir Belediyeleri özellikle kendi PR’ları konusunda ve İstanbul için de ayrı PR konusunda çok özel bir gayret ortaya koyuyor. İş yapmak yerine reklam yapmayı tercih ediyor. Her şeyi reklam olarak görüyorlar.” şeklinde konuştu.

İMAMOĞLU NE YAPACAĞINI BİLMİYOR

Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği akşam İmamoğlu’nun yaptığı açıklamaya değinen Göksu,“O akşam İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı kameranın karşısına geçerek, ‘biz ne yapacağımızı bilmiyoruz’ diye alelacele bir açıklama yaptı.

Çok da doğru söyledi aslında kendisini tarif etti. Ne yapacağını bilmiyor. Oysa yasalar Büyükşehir Belediyesi’nin ne yapması gerektiğini çok net tarif ediyor. Oraya baksaydı ne yapacağını net olarak görürdü. Ne yapacağını bilmediğini ertesi gün sabahleyin bir yoğun bakım hemşiresinin nöbetini gidemediğini gördüğümüzde anlamış olduk.

Mesele şu, hizmet üretmek değil iletişim yapmak, reklam yapmak ile işi götürmek istiyorlar. Ama artık toplumsal algı bunu kaldırmıyor. Çünkü her şey algı ile yönetilemez. Hele İstanbul gibi büyük bir mega kent hiç yönetilemez.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum