Cem Küçük: "Bu kararın kamu vicdanını yaraladığını düşünüyorum..."

Cem Küçük: "Bu kararın kamu vicdanını yaraladığını düşünüyorum..."

15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerini söyleyen yaverlerin tahliye olması ile ilgili Parantez Haber'e konuşan Cem Küçük; "Bu kadar kolay çıkmamalılar" diyor...

ÖZEL HABER: BÜŞRA KILIÇ

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otelin yerini darbecilere bildirmekle suçlanan ve haklarında 20 yıl hapis cezası istenen yarbay rütbesindeki 3 Cumhurbaşkanlığı yaveri tahliye edildi. Konuyla ilgili Gazeteci-Yazar Cem Küçük Parantez Haber’e değerlendirmelerde bulundu.

cem-kucuk-kamu-vicdani-yaralandi.jpg

Gazeteci-Yazar Cem Küçük:

BU KADAR KOLAY ÇIKMAMALILAR

Yarbay rütbesindeki 3 Cumhurbaşkanlığı yaverinin 20 yıla kadar hapis istemi ile yargılandıklarını söyleyen Küçük, “20 yıl ağır bir cezadır. Çünkü darbenin içindeler, Fethullahçılar ve Sayın Erdoğan’ın ailesine kastetmek niyetinde oldukları muhakkak. Bu insanlar 2016’dan beri içerideler. Hadi akademisyenlerin, yazar, çizerlerin 3-4 yıl yatıp bırakılmalarını anlıyoruz ama askerler darbenin içerisindeler ise cezaevinden bu kadar kolay çıkmamalılar. Çünkü Yunanistan’da 1960 Darbesi’ni yapan albaylar cuntasının hala içeride olan mensupları var ve ölenleri de cezaevinde öldü. Darbe, insanlık suçudur ve zamanaşımı yoktur. Buna mütevellit teşebbüs edecek askerlere de en ağır cezaların verilmesi lazım.” dedi.

‘BU DARBEYİ KİM YAPMIŞ?’ SORUSU GÜNDEME GELEBİLİR

Bu üç yaverin bir şekilde tahliye edilmesinin FETÖ ile mücadelede umut kırmasa bile ‘ne oluyor?’ sorusunu gündeme getirdiğini belirten Küçük, “Bu isimler darbeci asker ise 4 yılın sonunda cezaevinden çıkmamalıydı. O zaman birçok asker de çıkacak demektir. Yarın öbür gün diğer askerler de bir şeye karışmadı denir. Zaten FETÖ’cüler manipülasyon yapma konusunda çok iyiler. O da suça karışmadı, bak bu da eline silah almadı, haberi yoktu derler. O zaman ‘bu darbeyi kim yapmış?’ sorusu gündeme gelebilir.” şeklinde konuştu.

YARGI ANLAMINDA BİR BAŞIBOZUKLUK VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerini darbecilere bildiren 3 yaverin bırakılmasının kamu vicdanını yaraladığını düşünen Küçük, “Bu duruma savcı ve hakimlerin yeniden bakması gerekir. Bu kadar kolay olmamalı. Cezaevinden darbeci askerlerin bu kadar kolay tahliye olması doğru değil. Dünyanın hiçbir yerinde darbeci askerler bu kadar rahat tahliye edilmez. Burada o zaman yargı anlamında bir başıbozukluk olduğunu söylemek gerekir.” ifadelerini kullandı.

cem-kucuk-kamu-vicdani-yaralandi-ic.jpg

CUNTA FAALİYETİNE GİRİŞMEK DE ANAYASAL SUÇTUR

Tahliye edilen isimlerden Erkan Kıvrak'ın avukatı Ceyhan Mumcu’nun müvekkili için söylediği Adı yaver diye 4 sene gereksiz yere tutuklu kaldı” sözlerini de değerlendiren Küçük, “Asker, darbenin içerisinde değilse tahliye edilebilir. Eğer FETÖ’CÜ ise, BayLock’u varsa, darbenin içerisinde ise çıkmaması gerekir. Bu yaverler Cumhurbaşkanı’mızın yaverleri ve darbeye karıştıkları yönünde. Darbeye karışan birinin de illa birini öldürmesi gerekmiyor. Teşebbüs etmek ile suçlu. Cunta oluşturmak, seçilmiş meşru hükümeti devirmek için cunta faaliyetine girişmek de bir anayasal suçtur. O bakımdan ben bunun kamu vicdanını yaraladığını düşünüyorum.” dedi.

2023’E KADAR İÇERİDE BELİRLİ DARBECİLER DIŞINDA KİMSE KALMAYACAK

2020-2023 yılına kadar içeride çok fazla yaver kalmayacağını vurgulayan Küçük, “Darbeden sonra 60 bin kişi tutuklandı. Şu an 30-35 bin kişi aşağı yukarı tahliye edildi. 5 yılın altında ceza alıp Yargıtay’da dosyasını bekleyenler var. Onlara istinaf hakkı getirildiği için içeride olan FETÖ’cüler de çıkarıldı. Onlar için Yargıtay’dan sonra karar verilecek. Bu arada birçok cezası 6-7 yıl olanlardan cezasını tamamlayanlar var. Bunlar da bir yandan tahliye ediliyorlar. 2020-2023’e kadar zaten içeride bu darbeyi yapan belirli askerler ve polis mensubu dışından kimse kalmayacak. O bakımdan bu sayı 60 binden 4-5 binlere kadar düşer diye düşünüyorum. Ama 4 yılın sonunda geldiğimiz durum en azından belli oranda FETÖ’cülerin hesabı soruldu ama asker, imam, polis, yargı mensupları olan yani emniyet ve yargıda cunta oluşturan, orduda cunta oluşturan yapıların hak ettikleri cezaların daha fazla olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.

busra-kilic-parantez-ozel-haber-yeni-logo-daha-kucuk.png

3598-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.