Azerbaycanlı gazeteci Rufiz Hafizoğlu: "Çatışmalar devam edecek..."

Azerbaycanlı gazeteci Rufiz Hafizoğlu: "Çatışmalar devam edecek..."

Azerbaycanlı gazeteci Rufiz Hafizoğlu son durumu Parantez Haber'e değerlendirdi...

ÖZEL HABER: BÜŞRA KILIÇ

Azerbaycan-Ermenistan arasında 27 Eylül’de başlayan çatışmalar devam ediyor. Konuyla ilgili Azerbaycan yayın organı Trend Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Rufiz Hafizoğlu Parantez Haber’e değerlendirmelerde bulundu. Rufizoğlu, Azerbaycan toprakları Dağlık Karabağ ve diğer yedi ili işgalden kurtarmadan herhangi bir barıştan söz edilemeyeceğini söyledi.

rufiz-hafizoglu-iki.jpg

Azerbaycan yayın organı Trend Haber Ajansı Yayın Yönetmeni:

ATEŞKESE RAĞMEN ERMENİSTAN SÜREKLİ SALDIRDI

Ermenistanve Azerbaycan arasında 27 Eylül’de başlayan çatışmanın aslında yeni bir çatışma olmadığını belirten Rufizoğlu, “1994 senesinden itibaren taraflar arasında ateşkes imzalandı. Ama bu ateşkese rağmen Ermenistan tarafı sürekli olarak bazı devletlerin tahriki üzere Azerbaycan’a devamlı olarak saldırıda bulundu. Özellikle ordu kuvvetlerinin temas halinde bulunduğu bölgelerde dinç ahaliyi Ermenistan silah kuvvetleri hedef aldı. Karabağ’da, Ermenistan’ın iddialarına rağmen aslında Karabağ Ordusu denen bir şey yoktur. Karabağ’da Ermenistan Ordusu yerleştirildi. Bu Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki bir çatışmadır.” ifadelerini kullandı.

azerbaycan-turkiye-bayrak.jpg

AZERBAYCAN KENDİ TOPRAKLARINI KURTARMA ÇABASINDA

Rufizoğlu, “İşin ilginç olan tarafı sürekli Ermenistan, Azerbaycan’ı Ermenistan’a karşı savaş başlatmakla suçluyor. Sanki bunu yapan Azerbaycan’dır. Ama unutulan veyahut gündeme gelmeyen konu ise aslında çatışma Ermenistan ile arasında değil Azerbaycan topraklarında oluyor. Dağlık Karabağ ve etrafındaki 7 bölge dünya tarafından Azerbaycan toprakları gibi kabul ediliyor. Zaten de öyle. Bu topraklar Azerbaycan topraklarıdır. Dolayısıyla savaş sadece ve sadece Azerbaycan topraklarında oluyor. Azerbaycan kendi topraklarını işgalden kurtarmak için bir savaş mücadelesi veriyor.” dedi.

azerbaycan-turkiye.jpg

ÇATIŞMALAR DEVAM EDECEK

Bu sorunun çözümü için AGİT Minsk Grubu’nun olduğunu söyleyen Rufizoğlu, “AGİT Minsk Grubu bu sorunun çözümünü zamanında üstlendi. Maalesef ki 30 yıl geçmesine rağmen bu Minsk üçlüsü hiçbir şey yapmadı. Peki yapabilir miydi diye sormak lazım. Bu AGİT Minsk Grubu’nda ABD ve Rusya vardır. Aslında birbirine ters olan, farklı siyaset yönündeki iki devlet var burada. Bunlar da hiçbir hayra bir araya gelip de bir sorunu çözemezler. Bu nedenle Minsk Grubu’nun içerisinde bu sorunun çözümü için farklı görüşler vardır. Bu farklı yanaşmalar aslında hep Ermenistan’ın lehinedir. Çünkü bu durumda Ermenistan hep zaman kazandı, Azerbaycan hep kaybetti. İmzalanan bir ateşkese rağmenortada savaş vardı. Bu yüzden Minsk Grubu’nun herhangi bir şey yapmadığını biz de biliyoruz. Bu yüzden Cumhurbaşkanı’mız İlham Aliyev ve daha önce de Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Minsk üçlüsü tamamen ortadan kalkmalı ve yeniden bir format oluşturmalı diyor. Fakat bu yeni formatın oluşturulma imkânı yok. Çünkü yeni bir formatın oluşturulması için tarafların bunu onaylaması gerekiyor. Ermenistan ve Azerbaycan’ın onayı gerekiyor. Dolayısıyla farklı bir devlet veya Türkiye’nin Minsk üçlüsüne girerek 4’lü oluşturma konusu sürekli gündeme geliyor. Ancak bunun olması imkânsız. Bizim Türkiye ile ilişkilerimizi herkes biliyor, peki bunu Ermenistan ister mi? Hayır, istemez. Bu yüzden bu olayda çatışmaların da bundan sonra devam edeceğini söylememize imkân ediyor.” şeklinde konuştu.

SORUN AZERBAYCAN TOPRAKLARINI İŞGAL EDEN ERMENİSTAN YÖNETİMİDİR

Son çatışmanın ne kadar devam edeceğini değerlendiren Rufizoğlu, “Bizim esas amacımız işgal altındaki topraklarımızı biran önce Ermeni işgalinden kurtarmaktır. Zaten bizim Ermeniler ile hiçbir sorunumuz yoktur. Ermenistan’ın eski cumhurbaşkanı bile aslında Azerbaycan vatandaşıdır. Hatta Dağlık Karabağ’da yaşayan Ermenilerin bir kısmı da Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlarıdır. Zaten bizim Ermeniler ile sorunumuz yoktu. Sorun, Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan yönetimidir. Kendi gücünü gerek Rusya’dan gerekse ABD’den, gerektiğinde de Ermeni lobisinden alıyor.” ifadelerini kullandı.

rufiz-hafizoglu-bir.jpg

AZERBAYCAN 4 GÜNDE ÖNEMLİ BAŞARI KAZANDI

Ermenistan tarafının Azerbaycan ile ilgili ‘Libya ve Suriye’den terörist grupları Bakü’ye geldi’ iddiasının sadece bir itham olduğunu anlatan Rufizoğlu, “Bu iddia hiçbir halde doğru değildir. Çünkü Azerbaycan’ın böyle bir şeye ihtiyacı yoktur. Azerbaycan, çatışmaların başlamasından bugüne kadar 4 gün içinde çok önemli bir ilerleyiş kazandı. Ermenistan tarafından böyle bir ilerleyiş beklenmezdi. Yani Ermenistan’ın bu iddiası sadece ve sadece yalandır. Bizim elimizde kesin belgeler vardır. Hatta Ermenistan’ın Lübnan’dan Suriye ve Irak’tan olan Ermeniler’in ve aynı zamanda Mısır’daki Ermeni Klisesi’nin aracılığıyla Mısır’da bulunan Ermenileri bile Dağlık Karabağ’a göndermişler. Ayrıca PKK’dan üçüz teröristin Dağlık Karabağ’a gittiği konusu kesindir. Şimdi ASALA Terör Örgütü’nün de Dağlık Karabağ’da çalışması vardır. Çatışma ortamı terör örgütleri için çok uğurlu bir ortamdır. Çatışma ortamı her zaman terör örgütlerinin toplanması için bir alandır. Bu yüzden de Karabağ’da teröristlerin Ermenistan tarafından oraya sevk edildiğini biliyoruz. Türk yetkililer de bu konuda açıklamalar verdi.” dedi.

azerbaycan-askerleri.jpg

TOPRAKLARI İŞGALDEN KURTARMADAN BARIŞTAN SÖZ EDİLEMEZ

Rufizoğlu, “Bu savaş bizim savaşımızdır. Sonuç olarak biz kendi topraklarımızı işgalden kurtaracağız. Savaşı kimse istemez. Biz savaştan yana değiliz. Ama Ermenistan bizim karşımıza başka bir seçenek bırakmadı. Bu yüzden sonuç olarak biz savaşı tercih ettik. Barış isterler ise yapılması gereken ilk olarak Azerbaycan toprakları Dağlık Karabağ ve diğer yedi ili işgalden kurtarmaktır. Daha sonra Ermenistan ile masaya oturabiliriz. Bu olmadan herhangi bir barıştan söz edemeyiz.” şeklinde değerlendirdi. 

busra-kilic-parantez-ozel-haber-yeni-logo-daha-kucuk.png

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.