Av. Hadi Dündar; "Yargıda bir sorun var... Ağırlaştırılmış müebbet almaları gerekirdi..."

Av. Hadi Dündar; "Yargıda bir sorun var... Ağırlaştırılmış müebbet almaları gerekirdi..."

15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerini darbecilere bildiren 3 yaverin tahliye edilmesi ile ilgili, TÜRKAD Ceza Komisyonu Üyesi Av. Hadi Dündar Parantez Haber’e çarpıcı değerlendirmelerde bulundu...

ÖZEL HABER: BÜŞRA KILIÇ

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otelin yerini darbecilere bildirmekle suçlanan ve haklarında 20 yıl hapis cezası istenen yarbay rütbesindeki 3 Cumhurbaşkanlığı yaveri tahliye edildi. Konuyla ilgili TÜRKAD Ceza Komisyonu Üyesi Av. Hadi Dündar Parantez Haber’e değerlendirmelerde bulundu.

av-hadi-dundar-iki.jpg

TÜRKAD Ceza Komisyonu Üyesi Av. Hadi Dündar:

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI ALMALILARDI

Cumhurbaşkanlığı Kara Yaveri Mete Semercioğlu, Hava Yaveri Erkan Kıvrak, Deniz Yaveri Şafak Deliacı ve bunların en üstündeki isim olan Başyaveri Ali Yazıcı’nın birlikte koordine bir şekilde hareket ettiğini belirten Dündar, “Baş Yaver Ali Yazıcı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırıldı. Ancak irtibat halinde olduğu bu üç yaver şu an tahliye edildiler. Bu isimlere silahlı terör örgüt üyeliği suçundan dolayı 5 yıldan 10 yıla kadar ceza verilmesi gerekiyordu. Aynı zamanda iddianamede anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs mevcut. Darbeye teşebbüs fiilleri anlamında da TCK 5237 sayılı kanuna göre anayasal düzene ve bu düzenin istikrarına karşı suç tipi olarak belirtilen TCK madde 309 anayasayı ihlal suçu, TCK madde 311 yasama organına karşı suç, TCK madde 312 hükümete karşı olan suçlar teşebbüs aşamasında kalsa dahi tamamlanmış sayılır. Darbe suçlarında netice aranmamıştır. İçtima hükümleri uyarınca da ağırlaştırılmış müebbet cezası ile cezalandırılmaları gerekiyordu.” dedi.

ÖRGÜTÜN İRADESİYLE HAREKET ETTİLER

Darbe girişiminden bir gün önce Başyaver Ali Yazıcı’nın yaverler Mete Semercioğlu, Erkan Kıvrak ve Şafak Deliacı ile Çankaya Köşkü'nde toplantı yaptığını söyleyen Dündar, “O toplantıda her birinin darbe gününde ne yapacağı belirlendi. Ali Yazıcı bu toplantıyı gerçekleştirdiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilgilerini darbecilere ilettiği için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Fakat onun koordinesinde çalışan kara, hava ve deniz yaverleri bugün tahliye edildi. TCK madde 220’ye göre örgüt üyeliğinden bahsettiğimizde örgüt üyeliğinde amaç şudur; örgüt içerisinde bulunmak, örgüt amacını yerine getirmek, hiyerarşik yapı içerisinde örgütün amacını gerçekleştirmek için kendi iradesini örgüt iradesine tercih eden kişidir. Burada iddianameye baktığımızda bu üç yaver ve başyaver kendi iradelerinden vazgeçerek örgütün iradesiyle hareket etmişler, Erdoğan’a ve hükümete karşı bir darbe girişiminde bulunmuşlardır. Bu nedenle üç yaverin tahliyesinden kamu vicdanı etkilediği için bir an önce vazgeçilmesi gerekirdi.” ifadelerini kullandı.

hadi-dundar-yaverler-ic-foto.jpg

ALİ YAZICI’NIN SUÇU SABİT

Kuvvetli suç şüphesinin varlığı halinde bu varlığın delil ile ispatlanması durumunda tutukluluğun sürdüğünü anlatan Dündar, “Tutuklama bir tedbirdir, cezalandırma değildir. Eğer Ali Yazıcı tutuksuz bir şekilde yargılanmış olsaydı ya da tahliye edilmiş olsaydı biz o zaman derdik ki dosya içerisinde demek ki tutukluluğu devam ettirecek ya da ağırlaştırılmış müebbet cezası gerektirecek bir belge, bilgi ve delil yok. Ancak ağırlaştırılırmış müebbet cezası gerektirecek bir belge, bilgi ve delil dosyada var ki ceza aldı. Suçu sabit ki bu cezayı almış. Eğer Ali Yazıcı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasaydı bugünkü tahliyeler yerindedir derdik. Ali Yazıcı onları yönlendiren kişi olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alıyorsa diğer üç şahsın da tahliye edilmemesi gerekiyordu.” şeklinde konuştu.

YARGIDA SORUN VAR

Ali Yazıcı’ya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerini bildiren kişinin Hava Yaveri Erkan Kıvrak olduğunu vurgulayan Dündar, “Ali Yazıcı tarafından Erkan Kıvrak’a verilen görev Erdoğan’ın yerini darbe günü bildirmekti. O gece Erdoğan’ın yerini Ali Yazıcı’ya bildiren kişidir. Bu suç bu kadar açıkken kalkıp bugün tahliye edilebiliyor ise ya Ali Yazıcı’nın bugün almış olduğu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yanlıştır ya da kara, hava ve deniz yaverlerinin bugün tahliye edilmeleri yanlıştır. Normal bir vatandaş olunca FETÖ ile en ufak bir irtibatta bile hem görevinden alınıyor hem ceza alıyor yada BayLock çıktıysa bile cezai işlem yapılabiliyor. Ancak bu kadar önemli bir görevde bulunan şahsın bu kadar önemli bir olayın içerisinde bulunması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerini o gün Ali Yazıcı’ya bildirmesi eylemi ile yargılanan kişi bugün tahliye olabiliyor. Kesinlikle yargıda bir sorun var. Çünkü kamu vicdanı göz önünde hiç bulundurulmuyor.” dedi.

busra-kilic-parantez-ozel-haber-yeni-logo-daha-kucuk.png

3598.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.