"Allah'a inandım de ve dosdoğru yürü!"

"Allah'a inandım de ve dosdoğru yürü!"

Ebubekir Sifil, Sırat-ı Müstakim'i, Ehl-i Sünnet Ve'l Cemaat yolunu tarif etti...

Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Ebubekir Sifil, sosyal medya hesabından, "Sırat-ı Mustakîm" ve "Ehl-i Sünnet Ve'l-Cemaat" yolunu kısaca tarif etti...

Sahih İslam itikadı!

Sifil'in yaptığı kısa izah şöyle;

Bid'ât mezhepler/oluşumlar İslâm'ın marjinal yorumlarıdır, her ne kadar modern zamanlarda "İslâm'ın farklı yorumları" söylemiyle sunulup, Ehl-i Sünnet V'el-Cemaat'te bu farklı yorumlardan bir yorum" gibi sunulmaya çalışılsa da, Allah Resûlü(s.a.v.)'den Sahabeye, Sahabeden Tabiîn'e, ordan da Etbaî Tabiîn kanalıyla bu ümmete intikâl eden tek bir Sahih İslâm anlayışı vardır.

Bu Sahih İslâm anlayışı ise; i'tikâdıyla, usûlüyle, fürûuyla, ilmî müktesebatıyla, ameliyle, ahlâkıyla, Sünnet'e ve Sahabeye olan hürmeti, bağlılığıyla ve kurduğu medeniyetlerle İslâm Tarihinde ana damarı oluşturan, Sırat-ı Müstakiym'den ayrılmayan "Ehl-i Sünnet V'el-Cemaat"tir.

Ehl-i Sünnet dışındaki tüm farklı oluşumlar, fırkalar, mezhepler incelediğinde ya Sahabe ile ya da Sünnet ile bir (ya da birden fazla) problemi olduğu açıkça görülür.

Ebubekir Sifil Hoca

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.