Abdurrahman Kardak: "Yasak sadece Karadeniz'de, diğer bölgelerde balık tutuluyor!"

Abdurrahman Kardak: "Yasak sadece Karadeniz'de, diğer bölgelerde balık tutuluyor!"

Balıkçı esnafı zor durumda...

parantez-ozel-haber-ic-logo-jpeg.jpg

ÖZEL HABER: BÜŞRA KILIÇ

Hamsi avcılığına kısmi durdurma kararı 28 Ocak tarihine kadar uzatıldı. Uzmanlar popülasyonun geleceği açısından sürenin daha da uzatılmasını istiyor. Ancak balıkçı esnafının bu konuda bazı mağduriyetleri söz konusu. Konuyu balıkçı esnafı Abdurrahman Kardak Parantez Haber’e değerlendirdi.

balikci-esnafi-bir.jpg

Balıkçı esnafı Abdurrahman Kardak:

YASAK SADECE KARADENİZ’DE, DİĞER BÖLGELERDE BALIK TUTULUYOR

Hamsi avı yasağının uzatılmasına gerek duyulmayacak bir durumun içerisinde olunduğunu söyleyen Kardak, “Hamsi gayet iri. Halkı da mağdur etmemek lazım. İğneada tarafında da muhteşem bir hamsicilik var, balık tutuluyor. Halk bu yasağı basından duyduğu için tutulan bu balıkların da yasak olduğuna inanıyor.28 Ocak’a kadar yasak var haberinden dolayı tezgâha gelen balıkları da tüketmiyor. Av yasağı Karadeniz Bölgesi için geçerli. Hopa’dan Şile’ye kadar olan bölgede yasak var. Halk diğer bölgelerde tutulan balığı da aynı yasak kapsamında sanıyor ve almıyor.” ifadelerini kullandı.

balikci-uc.jpg

HALK, TEZGAHTAKİ BALIKLARI BUZHANE SANIYOR

Balıkçı esnafının bu konuda gerçek anlamda mağdur olduğunu belirten Kardak, “İnsanlar tezgahtaki balıkların buzhane olduğuna inanıyor ve tüketmiyor. Çin’de dondurulmuş üründe korona çıktığı haberinden sonra dondurulmuş ürünlerde de korona çıkabileceği endişesiyle dondurulmuş ürüne karşı da halkın karşı bir duruşu başladı. Ancak şu anda tezgâhta satılan balıklar dondurulmuş değil. Gayet güzel, taze ve günlük balıklar. Halk o düşünceye kapılarak yine balık tercih etmiyor.” şeklinde konuştu.

busra-kilic-parantez-ozel-haber-yeni-logo-daha-kucuk.png

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.