"İsteyen istediği kadar inkar etsin, HDP ile İYİ Parti bir ittifakın taraflarıdır"

"İsteyen istediği kadar inkar etsin, HDP ile İYİ Parti bir ittifakın taraflarıdır"

HDP’nin bakışı şu; “Ne belediye kadrolarında yer bulabiliyoruz ne de işadamlarımız belediyelerden ihale alıyor. Bu sürdürülebilir değil”

Star yazarlarından Ersoy Dede, dünkü "CHP'nin yasak ilişkisi başına dert açtı" başlıklı yazısında, İyi Parti ile HDP arasında ortaya çıkan gizli ilişkinin sebebleri üzerinde durarak, kavagının nedenini yazdı...

İşte Ersoy Dede'nin o yazısında bir bölüm:

Siyasette 2023 denklemleri kurulmaya başlandı.. ‘Millet İttifakı’ çatırdıyor. CHP ile yol yürüyen her iki parti; HDP’de de İYİ Parti’de de huzursuzluk en yüksek seviyeye ulaştı.. Seçim döneminde sürdürülen ‘arka kapı siyaseti’ sona erdi. Taraflar kartların açık oynanmasını istiyor. Zira kendi tabanlarını siyaseten tarifi zor bu birlikteliğe inandıracak güçleri kalmadı. Lunaparklardaki kurbağa oyunu gibi oldu. Bir kurbağanın kafasına balyozu indirip yerine soktukları anda az öteden başka bir kurbağa gösteriyor kendini.

***

En son gördünüz.. İYİ Parti sıralarından gelen salvolar üzerine, Sırrı Süreyya Önder çıktı İyi Partililerin ‘yokmuş’ gibi davrandığı gerçeği faş etti.. “.. Dün bize aracı gönderen, 'Şurada kiminle çalışalım? Nasıl çalışalım? Şunu nasıl yapalım?' diye fikrimizi merak eden bir siyasal parti, bugün bize koordinat biçemez (…..) Bu saygısızlığı bugün yapabiliyorlarsa, o gün, bizim bu ilkeselliği dayatmış olmamamızdan dolayıdır. İYİ Parti'ye hiç kızmıyorum ya da onun liderine. Biz o gün böyle yapmakla ve bu bağra basılan taşı da kimsenin merak etmemesi ile, bugün böylesi değerlendirmelerin muhatabı oluyoruz…." Demek istiyor ki Sırrı Süreyya Önder, “arkadaş bu evin içinde meşru bir evlilik sürüyorken arka bahçede pişirdiğimiz metres ilişkisini biz kabul ettik, şimdi şikayet etme hakkımız yok. Ama artık buramıza kadar geldi. Çok zorlarsan benden çocuğun olduğunu bütün mahalleye yayarım..”

***

İsteyen istediği kadar inkar etsin. HDP ile İYİ Parti bir ittifakın taraflarıdır. İster büyükşehirlerde olduğu gibi CHP adına ikisi de aday göstermemiş olsun isterse Siirt-Pervari örneğinde olduğu gibi açık açık İYİ Parti lehine HDP adayını geri çekmiş olsun. Bu bir birliktelikti ve her iki partinin tabanının da razı gelmediği bir birliktelikti. Bugün artık bitti. Çünkü HDP, “biz vaktiyle çocuğun adını koymadık” derken mevcut tablodan yakınıyor.. HDP’nin bakışı şu; “Ne belediye kadrolarında yer bulabiliyoruz ne de işadamlarımız belediyelerden ihale alıyor. Bu sürdürülebilir değil” Gerçi CHP, İYİ Partililere de iş vermiyor ya, neyse..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.